Policja ostrzega: uważajcie na fake newsy o uchodźcach!

granica, Ukraina fot. policja Podkarpacie

Gwałty, plądrowanie mieszkań, a wszystko to przez uchodźców. Takie informacje pojawiają się na wielu portalach. „To kompletna bzdura” – dobitnie podsumowują policjanci. I ostrzegają przed rozpowszechnianiem takich informacji.

Tylko w ciągu ostatniej doby w mediach społecznościowych pojawiły się niepokojące informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem bezpieczeństwem mieszkańców terenów przygranicznych, w szczególności powiatu tomaszowskiego i hrubieszowskiego. „Z całą stanowczością dementujemy te pseudoinformacje! W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy przestępstw kryminalnych typu napaści, gwałty czy plądrowanie mieszkań!” – podkreślają funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – „Uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części po prostu kobiety z dziećmi. Wśród nich niekiedy mogą pojawiać się mężczyźni – ale głównie są to obcokrajowcy, którzy są studentami na ukraińskich uniwersytetach. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów”.

Informacje, które pojawiają się od 1 marca o rzekomych zdarzeniach kryminalnych, policjanci nazywają wprost „kompletną bzdurą”. Jednak, jak podkreślają, nie można ich ignorować, ponieważ mogą one powodować realne zagrożenie, czego dowody policjanci niejednokrotnie już mieli podczas swojej pracy. Kto nie wierzy – niech sobie przypomni brak paliwa na stacjach, który był właśnie efektem takiej dezinformacji.

„Skutki przekazywania takich niesprawdzonych informacji mogą mieć jednak dużo bardziej niebezpieczny finał” – ostrzegają policjanci. – „Apelujemy o rozsądek! Warto sobie uświadomić, że świadoma dezinformacja stanowi broń we współczesnym świecie! Przekazując takie niesprawdzone informacje możecie stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie!”.

Źródło: KWP w Lublinie

Podziel się:

Ostatnio dodane: