Sprawdź swoje banknoty! „Ta wiedza zaoszczędzi nam zapewne wielu problemów”

policja fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Najczęściej fałszowane są banknoty stuzłotowe. Policjanci z Kępna podpowiadają, jak odróżnić fałszywe banknoty od prawdziwych. „Ta wiedza zaoszczędzi nam zapewne wielu problemów i związanych z tym konsekwencji” – podkreślają.

Na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy sprawdzić, czy posiadany przez nasz banknot jest prawdziwy? Oto kilka rad kępińskich policjantów:

Fałszywki nie mają znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;

Falsyfikaty nie posiadają również zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;

Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.

Każdy, kto trafi na podejrzany banknot, powinien natychmiast powiadomić o tym policję, bo szybkie przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.

Za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 5 do 25 lat, natomiast za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Podziel się:

Ostatnio dodane: