Policja kontrolowała samochody. Nocne działania pod hasłem “Tuning”

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Nocne rajdy po mieście wyjątkowo głośnych samochodów z przerobionymi układami wydechowymi to duży problem w Kaliszu. Policjanci z drogówki przeprowadzili więc działania pod hasłem “Tuning”. Zatrzymali 13 dowodów rejestracyjnych.

Kaliscy funkcjonariusze otrzymują wyjątkowo dużo skarg od mieszkańców na auta, które nocą jeżdżą po mieście i są wyjątkowo głośne. Najczęściej nadmierny hałas to efekt tuningu, czyli przeróbki samochodu i zmiany jego fabrycznych parametrów technicznych.

“Często modyfikacje wprowadzane przez właścicieli pojazdów mają na celu zwiększanie osiągów, a tym samym osiąganie coraz większych prędkości” – wyjaśnia Komenda Miejska Policji w Kaliszu. – “Ponadto pojazdy z modyfikacjami układów wydechowych poruszające się najczęściej w porze wieczorowo-nocnej z uwagi na niejednokrotne przekraczanie norm hałasu, stają się realną uciążliwością dla mieszkańców”.

To dlatego w sobotę 7 października policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania “Tuning”, podczas których zwracali szczególna uwagę na auta po tuningu i kierowców, którzy tuningują je w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami.
“Podczas akcji skontrolowano 24 pojazdy” – informuje KMP Kalisz. – “Policjanci drogówki mieli zastrzeżenia m.in. do stanu oświetlenia, nadmiernie zużytych bieżników opon oraz niesprawnych układów hamulcowych pojazdów. Nieprawidłowości dotyczyły również naruszeń wymagań ochrony środowiska m.in. w zakresie przekroczeń norm hałasu, czy wycieków płynów eksploatacyjnych. Podczas jednodniowej akcji zatrzymano łącznie 13 dowodów rejestracyjnych. Właściciele aut, po usunięciu nieprawidłowości, muszą pojechać na stację kontroli, gdzie auto zostanie sprawdzone. Jeżeli pojazd będzie sprawny, właściciel odzyska dokument”.

Jak zapowiadają kaliscy policjanci, tego typu działania będą kontynuowane. Chodzi nie tylko o hałas: prawidłowy stan techniczny pojazdu, obok przestrzegania przepisów oraz doświadczenia kierującego, mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Źródło: KMP Kalisz

Podziel się: