Podejrzane pożary lasów w Wielkopolsce. Nadleśnictwo wyznaczyło nagrodę za wskazanie podpalacza

fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

W Nadleśnictwie Krucz w ciągu ostatnich trzech tygodni doszło do kilku pożarów. Zdaniem leśników wszystkie wyglądały na podpalenia. Dlatego nadleśniczy Stanisław Zalewski postanowił wyznaczyć nagrodę za wskazanie podpalacza.

Lasy Nadleśnictwa Krucz znajdują się na północy Wielkopolski, w powiatach czarnkowsko-trzcianeckim, szamotulskim i obornickim. Jak powiedziała Radiu Poznań Kamila Szrama z Nadleśnictwa Krucz, w ciągu ostatnich trzech tygodni doszło tam do pięciu pożarów, w których spłonęło prawie pół hektara lasu.

Zdaniem leśników pożary nie powstały naturalnie – nie było burz z piorunami, bo to one zazwyczaj wywołują pożary w lesie. W dodatku do wszystkich pożarów doszło w pobliżu miejscowości Krucz. Dlatego uważają, że w okolicy grasuje podpalacz i zgłosili sprawę policji, postanowili też dodatkowo wyznaczyć nagrodę dla osoby, która pomoże w znalezieniu podpalacza.

“Nadleśnictwo Krucz wyznacza nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy zł za wskazanie dowodów, które bezpośrednio pozwolą zidentyfikować i ukarać sprawcę podpaleń lasu na terenie Nadleśnictwa Krucz” – czytamy w komunikacie na stronie nadleśnictwa, pod którym podpisał się nadleśniczy Stanisław Zalewski.

Osoby, które mają informacje pomocne w schwytaniu podpalacza, mogą się zgłaszać do czarnkowskich policjantów lub do Nadleśnictwa Krucz.

Przypomnijmy, że sytuacja jest bardzo trudna w lasach na terenie całej Polski ze względu na panującą suszę. We wszystkich ogłoszono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Podziel się: