Ostrzeżenie przed pożarami lasów w Wielkopolsce. Bardzo groźna sytuacja!

pożar lasu, zdjęcie archiwalne fot. OSP Chocz

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed dużym zagrożeniem pożarowym lasów. Alert obowiązuje w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. “Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie” – ostrzega RCB.

Susza w polskich lasach to w zasadzie nic nowego – co roku leśnicy przed nią ostrzegają i co roku dochodzi z jej powodu do wielu groźnych pożarów. W tym roku naszą czujność uśpił deszczowy kwiecień, dzięki któremu pożarów wiosną było znacznie mniej. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, w ubiegłym roku, ponieważ w kwietniu 2022 roku nie było ani jednego deszczowego dnia, tylko na terenie tej dyrekcji wybuchło ponad 50 pożarów.
“Tej wiosny, w trakcie której regularnie padało, do 26 kwietnia pożarów odnotowaliśmy zaledwie… 3. To spora różnica” – informuje RDLP.

Jednak już w maju leśnicy ponownie zaczęli ostrzegać przed suszą.
“Wystarczy jednak kilka słonecznych i wietrznych dni, byśmy z 0 stopnia zagrożenia pożarowego przeszli na 2, a nawet 3 stopień” – ostrzegała RDLP 11 maja. – “Wtedy naprawdę niewiele trzeba, by pojawił się ogień”.

Alert RCB ostrzega właśnie przed takim dużym zagrożeniem pożarami – dla Wielkopolski wydano go dla powiatów kolskiego, konińskiego, tureckiego i pleszewskiego, jednak na mapie zagrożenia pożarowego Lasów Państwowych cała Polska jest objęta trzecim, najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego. Wyjątkiem są jedynie rejony Karpat i Sudetów, ale tylko dlatego, że nie są objęte prognozowaniem.

“Zachmurzone niebo, może nie wprawia w najlepszy nastrój. Jednak efekty regularnie pojawiających się chmur deszczowych są widoczne w lasach” – podsumowują leśnicy z RDLP. – “Woda w lesie jest niezwykle cenna, a gdy zaczyna jej brakować, od razu można to odczuć. Szczególnie jeśli chodzi o podatność lasów na ogień. Badania wskazują, że we wszystkich nadleśnictwach lasów nizinnych występują objawy braku wody. W ponad połowie z nich niedobory wody są zjawiskiem trwałym. Zanikają torfowiska i mokradła, które należą dziś do jednych z silniej zagrożonych ekosystemów”.

Podziel się: