Początek wojny w Ukrainie. Nowa wystawa na Łazarzu

wystawa na Rynku Łazarskim fot. lazarz.pl

„Arena Uchodźców” – taki tytuł nosi wystawa fotografii Bartłomieja Śnierzyńskiego, którą można oglądać na Rynku Łazarskim. Zdjęcia przypominają pierwsze dni wojny w Ukrainie i pierwszych uchodźców przybywających do Poznania, a lokowanych właśnie w Arenie.

Przypomnijmy, że pierwsi uchodźcy, którzy przyjechali do Poznania w marcu i kwietniu 2022 roku, trafiali do wielu miejsc pobytu tymczasowego, a jednym z nich była właśnie poznańska Arena, największy ośrodek tego rodzaju w mieście. Tam przybywało najwięcej potrzebujących noclegu, pomocy, a przede wszystkim ucieczki przed wojną.

Jak informuje portal „lazarz.pl”Wystawa nosi tytuł „Arena Wolontariuszy. Pomagaliśmy. Pamiętamy?”, bo to właśnie wolontariusze, ludzie, którzy bezinteresownie i bezpłatnie poświęcali swój czas na pomoc uchodźcom, są jej bohaterami.
– Z jednej strony zależało mi na pokazaniu miejsca w którym przebywali uchodźcy, ale nie chciałem ich fotografować – wyjaśniał portalowi autor wystawy. – Uważałem, że powinni mieć w tamtych chwilach dyskrecję. Chciałem za to pokazać wolontariuszy, którzy z własnej woli ruszyli z pomocą. Byli tam raz lub tyle razy, ile tylko mogli. A na pytanie, dlaczego tu są, większość z nich odpowiadała: „bo tak trzeba”.

Wystawa jednak ma nie tylko przypomnieć nam tamte dramatyczne chwile. Jej autor chciał, by zwróciła uwagę na jeszcze jeden, może nawet najważniejszy aspekt: że pomaganie to nie sprint, a maraton.

Wystawę na Rynku Łazarskim, na skwerze Kazimierza Nowaka, można oglądać do końca marca.

Podziel się:

Ostatnio dodane: