pieniądze fot. stevepb, pixabay

Na Polaków padł blady strach w związku z koniecznością wypełnienia przez wielu z nich dokumentu PIT 2. Dlaczego PIT 11 już nie wystarcza i po co trzeba złożyć PIT 2?

PIT 2 to oświadczenie, które pracownik składa pracodawcy, dzięki czemu może on odprowadzić z jego pensji podatek z uwzględnieniem kwoty wolnej. Dzięki temu też pensja, którą pracownik otrzymuje co miesiąc, jest wyższa, ale nie dostaje zwrotu podatku po rozliczeniu PIT.

Taki formularz pracownicy składają pracodawcom od lat i nie jest to żadna nowość, tylko po prostu nie każdy o tym pamięta: ten druk wypełnia się razem z innymi przy przyjęciu do pracy i dopóki wynagrodzenie pracownika się nie zmieni, nie musi wypełniać kolejnego PIT 2.

Jednak Polski Ład, obowiązujący od 1 stycznia, wprowadził pewne zmiany, między innymi zmianę wysokości kwoty wolnej od podatku. Do tej pory kwota zmniejszająca podatek, równa 17% kwoty wolnej od podatku, była niska – średnio wynosiła 512,12 zł rocznie, czyli 43,76 zł miesięcznie. Jeśli więc pracownik nie złożył PIT 2, to zarabiał o te 43 zł mniej, a na koniec roku dostawał około 500 zł zwrotu podatku. Teraz kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł, więc kwota zmniejszająca także będzie wyższa. A skoro tak, to brak PIT 2 może oznaczać, że comiesięczna pensja netto będzie niższa nawet o ponad 400 zł! Tyle dostaną mniej ci, którzy miesięcznie zarabiają brutto około 3100 zł. Oczywiście urząd skarbowy zwróci im nadpłatę podatku, powyżej 5000 zł, ale to będzie dopiero przy rozliczeniu rocznym. Jeśli złożą PIT 2 – będą dostawać więcej co miesiąc „na rękę”.

Z kolei pracownicy mniej zarabiający w ogóle nie będą musieli płacić podatku – ale jeśli nie złożą PIT 2, to to zaliczka na podatek będzie odprowadzana od ich pensji, a wyrównanie otrzymają dopiero po złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Jeśli ktoś pracuje w kilku firmach, PIT 2 składa tylko w jednej z nich, z kolei osoby zatrudnione na umowę cywilno-prawną w ogóle go nie składają. Natomiast ci, którzy w ciągu roku założyli działalność gospodarczą, powinni wycofać PIT 2. Bo inaczej będą musieli dopłacić nawet 5100 zł do podatku na koniec roku.

Warto więc się upewnić, czy złożyliśmy PIT 2 – i najlepiej zapytać o to w kadrach pracodawcy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna