Płonąca marzanna i przejazd przez miasto. Poznańscy rowerzyści powitali wiosnę (ZDJĘCIA)

Rowerowe Powitanie Wiosny fot. K. Adamska

Bajecznie kolorowe rowery i równie kolorowi rowerzyści w sile kilkuset osób przejechało z parku Sołackiego nad Cybinę, by tam spaleniem marzanny powitać wiosnę. Oczywiście rowerową.

Rowerzyści wystartowali sprzed Portu Sołacz, gdzie jeszcze dodatkowo ozdabiali swoje rowery, by prezentowały sie odpowiednio kolorowo i fantazyjnie na powitaniu wiosny. Później, w tempie odpowiednim dla mniej sprawnych uczestników, przejechali na most Jordana, gdzie najpierw podpalili, a potem utopili marzannę.

Warto dodać, że co roku marzanna topiona przez rowerzystów ma dodatkowe znaczenie poza przyzywaniem wiosny i zakończeniem zimy. Zazwyczaj nawiązywała do problemów rowerowych w mieście, które trzeba rozwiązać. Ale w tym roku marzanna symbolizowała bardziej ogólny problem – była w kształcie procenta. Rowerzyści w ten sposób chcieli spalić wysoką inflację i chyba im całkiem dobrze poszło, bo od płonącej marzanny pierwsze odpadły właśnie kółka…

Powitanie wiosny zakończyło znakowanie rowerów, o co zadbała policja w specjalnych namiotach ustawionych w amfiteatrze przed Bramą Poznania. Numery pozwalają zabezpieczyć rower przed kradzieżą i pozwalają na szybsze zwrócenie go właścicielowi, gdyby już do kradzieży doszło. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, byli policjanci na koniach, którzy także pojawili się na pikniku. Oczywiście chętnych do zrobienia sobie zdjęć z nimi nie brakowało.

Impreza zakończyła się wręczeniem nagród zwycięzcom w konkursie na najpiękniej przystrojone rowery. Rowerowa wiosna została więc już oficjalnie rozpoczęta!

Podziel się:

Ostatnio dodane: