Pleszew: Rehabilitacja dla ozdrowieńców w pleszewskim szpitalu

Pleszewskie Centrum Medyczne fot. PCM
Pleszewskie Centrum Medyczne bierze udział w programie kompleksowej rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli covid-19. Program jest refundowany przez NFZ.

Ozdrowieńcy mają do dyspozycji 10 miejsc na oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej. PCM jest jedną z 18 placówek w Wielkopolsce, która zaczęła przyjmować na oddział rehabilitacyjny pacjentów po przebyciu covid-19.

O tym, czy ozdrowieniec powinien zostać poddany specjalistycznej fizjoterapii – decyduje lekarz na podstawie wyników badań: RTG klatki piersiowej i aktualnych wyników badań krwi i EKG.

– Każdy pacjent może liczyć na bezpłatna rehabilitacje, która w zależności od stanu zdrowia bedzie trwała od dwóch do sześciu tygodni – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM. – Jeśli ozdrowieniec będzie miał ciężkie powikłania po chorobie, wówczas zostanie umieszczony na oddziale i tam będzie poddawany zabiegom fizjoterapeutycznym. Z kolei te osoby, które mogą samodzielnie się poruszać i covid-19 nie wyrządził w ich organizmach bardzo poważnych szkód, będą mogły korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej. Należy też dodać, że równocześnie na oddział cały czas są przyjmowani pacjenci, którzy muszą być poddawani rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej i kardiologicznej.

Prezes zwraca też uwagę, że część miejsc na oddziale rehabilitacyjnym jest jeszcze wyłączona z użytkowania z powodu utworzenia w PCM oddziałów covidowych. Te łóżka staną się dostępne dla ozdrowieńców po likwidacji oddziału covidowego.

Plan rehabilitacji pocovidowej zakłada m.in. kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe i inhalacje. Ozdrowieńcy mogą korzystać z kompleksowej rehabilitacji przez rok od zakończenia leczenia związanego z przebytym koronawirusem.

PCM

 

Podziel się: