drive thru Pleszew 1 fot. WBOT

Pleszew: Piąty punkt drive thru już działa

Pleszew jest już piątym miastem na mapie Wielkopolski, w którym działa mobilny punkty badań na obecność koronawirusa. Decyzją wojewody mobilne punkty pobrań próbek trafiają tam, gdzie jest największe zagrożenie koronawirusem.

Punkt drive thru rozpoczął funkcjonowanie o godzinie 10.00 przy parku wodnym „Planty” na ul. Sportowej 4. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Na test trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. Przebadane osoby otrzymają dostęp do wyników online, a w przypadku pozytywnego wyniku testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Nadal można się zgłaszać na przeprowadzenie badania.

Za przygotowanie placówki do poboru wymazów metodą „drive-thru” odpowiadają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Organizacja takiego mobilnego punktu trwa ok 8 -10 godzin i wymaga ciężkiej pracy 25 żołnierzy – tłumaczy ppłk Tomasz Woźniak dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty odpowiedzialny za przygotowanie punktu. – To trudne i odpowiedzialne zadanie. Wymaga dużego skupienia szczególnie zachowania wszelkich procedur bezpieczeństwa w trakcie pobierania wymazów. Punkt będzie działał od dziś do środy. Szacujemy, że uda się przebadać ok. 700 osób.

Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Wcześniej mobilne punkty wymazowe działały w Krotoszynie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. W Kępnie ze względu na pojawienie się ogniska koronawirusa zorganizowano pozaplanowy, doraźny punkt badań na SARS CoV-2. Przez weekend wymazy pobrano aż od 1202 osób.

12WBOT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze