Pleszew: Bezpłatne badania dla cukrzyków

Pleszewskie Centrum Medyczne fot. PCM
Pacjenci z powiatu pleszewskiego chorujący na cukrzycę mogą skorzystać z bezpłatnych nieinwazyjnych badań wykrywających retinopatię cukrzycową. Zaprasza na nie Pleszewskie Centrum Medyczne.

Badania są przeprowadzane przez przeszkolony personel szpitala przy pomocy funduskamery. To urządzenie, którego zadaniem jest badanie dna oka. Pozwala ono na wykrycie nieprawidłowości i tym samym podjęcie szybkiego leczenia.

– Retinopatia cukrzycowa u diabetyków spowodowana jest uszkodzeniami drobnych naczyń krwionośnych siatkówki oka – tłumaczy dr Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych PCM. – Osoby chorujące na cukrzycę powinny więc szybko zareagować na stopniowe pogarszanie widzenia, mroczki przed oczami, nagłą utratę wzroku bez towarzyszącego bólu czy przemijające zaburzenia ostrości widzenia. odwlekanie badań w efekcie końcowym uszkadza siatkówkę, często bezpowrotnie.

Pleszewski szpital apeluje więc do cukrzyków o skorzystanie z darmowych badań -są one przeznaczone dla pacjentów poradni diabetologicznej Pleszewskiego Centrum Medycznego i możliwe dzięki współpracy PCM z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21”.

– Nie bez powodu mówi się, że na świecie panuje pandemia cukrzycy – dodaje Błażej Górczyński, prezes PCM. – Wiele osób nawet nie wie, że na nią choruje i przez to nie trafia na czas pod opiekę specjalistów. My, wykonując bezpłatne badania, dajemy takim osobom szansę na uratowanie wzroku. Warto wiec z nich skorzystać.

Samo badanie przy użyciu funduskamery zajmuje zaledwie kwadrans i nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjentów. W grupie osób, które powinny z niego skorzystać są m.in. pacjenci z niedawno rozpoznaną cukrzyca typu II i typu I oraz kobiety w ciąży chorujące na cukrzycę lub planujące ciążę.

PCM

Podziel się:

Ostatnio dodane: