Plenerowa wystawa poświęcona Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu już otwarta

Paweł Edmund Strzelecki, wystawa fot. UMP

24 wielkoformatowe tablice, a na nich życie i działalność Pawła Edmunda Strzeleckiego, podróżnika, odkrywcy, naukowca i patrona roku 2023 – pochodzącego z Głuszyny. I to właśnie na Głuszynie można oglądać tę wystawę.

W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział także m.in. Lloyd Brodrick, ambasador Australii w Polsce, Claire Callaghan, zastępca szefa misji ambasady Irlandii w Polsce, oraz przedstawiciele Rady Osiedla Głuszyna.

– Strzelecki przybył do Australii w 1831 roku i spędził tam 4 lata. Bardzo przyczynił się do eksploracji kontynentu. Zasłużył się tym, że jako pierwszy Europejczyk zdobył najwyższy szczyt Australii. Miał też duży wkład w badania prowadzone w Nowej Południowej Walii. Pamięć o Strzeleckim jest stale obecna w moim kraju – m.in. jego nazwiskiem nazwano łańcuch górski – mówił Lloyd Brodrick.

Wystawa poświęcona jest Głuszynie oraz podróżom Strzeleckiego, podczas których badał geologię i klimat krajów na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy, zdobyciu najwyższego szczytu Australii, góry Kościuszki, oraz jego działalności humanitarnej w ogarniętej klęską głodu Irlandii.

– Paweł Edmund Strzelecki, jako wybitny filantrop i naukowiec, to osoba godna naśladowania – powiedział podczas otwarcia wystawy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Jego osiągnięcia mogą być też wzorem dla młodych ludzi. Dzięki otwieraniu się na świat i poznawaniu innych kultur możemy budować wspólną, pokojową przyszłość.

Wystawę można oglądać przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła, gdzie w 1797 roku Strzelecki został ochrzczony. Latem ekspozycja zostanie przeniesiona do centrum Poznania, a jesienią – na Wzgórze Św. Wojciecha.

Paweł Edmund Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych, osiadłej w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi. Tutaj właśnie urodził się 20 lipca 1797 roku. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r.

Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie, ale w 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

W październiku 2023 roku minie dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. Dlatego Rada Miasta Poznania, a także Sejm RP, uznali Strzeleckiego za patrona roku 2023.

Podziel się:

Ostatnio dodane: