Płatnicy składek muszą założyć profil na PUE ZUS. Zostało im niewiele czasu

komputer fot. StartupStock Photos, pixabay

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek musi mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dotąd ten obowiązek mieli tylko ci przedsiębiorcy, którzy zatrudniali więcej niż 5 osób.

PUE ZUS to duże ułatwienie, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej, jak radzi Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
– Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób – przypomina rzeczniczka. – Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Już teraz ponad 89 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma swój profil na PUE ZUS z rolą płatnika. To ponad 10,6 mln użytkowników.
– Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil – dodaje Nowicka. – PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.

Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS? Profil umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi online, w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych, mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, na przykład do banku lub urzędu.

Podziel się: