PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Konfederacji. Poszło o… banner

Zjazd Konfederacji
Powodem odrzucenia sprawozdania finansowego przez Państwową Komisję Wyborczą, było wykorzystanie niezgodnie z prawem banneru o wartości… 307,50 zł. Konfederacja zapowiada, że odwoła się od tej decyzji.

Jak podaje portal Interia.pl, PKW uznała banner za „niedozwoloną korzyść majątkową o charakterze niepieniężnym”. Chodzi tu o jeden roll-up wykorzystany podczas konwencji Konfederacji w Poznaniu we wrześniu 2019 roku. Był na nim napis z poprzedniej kampanii wyborczej, najprawdopodobniej jeszcze do Parlamentu Europejskiego, ponieważ brzmiał: „Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy”.

„Jest to równoznaczne z tym, że partia Konfederacja Wolność i Niepodległość finansowała kampanię wyborczą utworzonego przez siebie Komitetu (dokonywała na nią wydatków) z pominięciem swojego Funduszu Wyborczego, czym naruszyła art. 35 ust. 2 ustawy o partiach politycznych, co – zgodnie z art. 38a ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 5 tej ustawy – skutkuje odrzuceniem sprawozdania finansowego Partii” – czytamy w uzasadnieniu PKW.

To wbrew pozorom poważna sprawa – Konfederacja po wyborach zaczęła dostawać subwencję w wysokości 6,8 mln zł, czego wcześniej nie dostawała. Ale decyzja PKW może oznaczać utratę subwencji.

Członkowie Konfederacji nie zgadzają się z uzasadnieniem PKW i uważają swoje sprawozdanie za niezwykle rzetelne, a jego odrzucenie – za działanie polityczne, bo powód odrzucenia jest ich zdaniem absurdalny. Poseł Konrad Berkowicz uważa wręcz, że PKW próbuje się zemścić jako przedstawiciel systemu, który Konfederacja chce obalić i dla którego ta partia jest zagrożeniem. Jego zdaniem skoro znaleziono tylko tak drobny błąd, to znaczy, że ich sprawozdanie tak naprawdę jest krystalicznie czyste.

Konfederaci zapowiadają, że pójdą do sądu, jeśli będzie trzeba i są przekonani, że „każdy sąd z odrobiną rozsądku unieważni tę uchwałę”. Zamierzają się odwołać do Sądu Najwyższego, na co mają siedem dni.

el

Podziel się: