Piła: Rusza rekrutacja do batalionu WOT

nabór fot. 12WBOT2
W Dolaszewie pod Piłą będzie stacjonował kolejny batalion WOT. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozbudowuje się – i szuka chętnych do służby. Potrzebnych 600 żołnierzy!

Stałym rejonem odpowiedzialności batalionu będzie północna część Wielkopolski. Rekrutacja już trwa, a pierwsze szkolenie rozpocznie się 14. maja, w działających już od kilku lat batalionach.

– Od samego początku funkcjonowania 12. Wielkopolskiej Brygady OT zainteresowanie służbą w Dolaszewie było ogromne – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskich terytorialsów. – Powstanie nowego batalionu to długo wyczekiwany moment. Województwo wielkopolskie jest rozległe, więc pokonanie trasy na szkolenie z północy na południe często zajmuje kilka godzin. W tej chwili, przed Wielkopolanami z północy, którzy chcą związać swoje życie z wojskiem a jednocześnie nie chcą pozostawiać swojego dotychczasowego życia zawodowego, otwierają się kolejne drzwi. Przyszli żołnierze będą mogli służyć blisko w swojej rodzinnej miejscowości.

O przyjęcie w szeregi mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Osoby, dla których będzie to pierwsze spotkanie z wojskiem, przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową. Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 2000 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzić będą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie) oraz batalion w Dolaszewie, który będzie czwartym pododdziałem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Batalion będzie nosił numer 122, a jego siedzibą będzie kompleks koszarowy w Dolaszewie, który sąsiaduje z Piłą.

WBOT