Remiza odbudowana po pożarze. I z nowym sprzętem

wojewoda w OSP Bądecz fot. WUW

Ta historia kończy się szczęśliwie: Ochotnicza Straż Pożarna w Bądeczu, która w styczniu 2022 straciła swoją remizę z powodu pożaru – ma już nową siedzibę. I nowy sprzęt. 30 marca strażaków w nowej siedzibie odwiedził wojewoda Michał Zieliński.

3 stycznia zeszłego roku w pożarze spłonęła siedziba OSP Bądecz razem z całym wyposażeniem: motopompą, sprzętem strażackim, dokumentacją i samochodem ratowniczo-gaśniczym, którzy strażacy dostali zaledwie rok wcześniej.

W internecie prawie od razu założono zbiórkę na odbudowę remizy, a już w lutym 2022 roku zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu środków dla OSP Bądecz w ramach „Programu Rozwoju OSP w Wielkopolsce na lata 2021 – 2030”. Zwykle władze gminy i jednostki muszą wnosić wkład własny, ale w tym przypadku, ze względu na sytuację, zarząd od tego odstąpił.

Pomoc okazał też wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Podczas swojej wizyty w Bądeczu 30 marca podpisał umowę o udzielenie dotacji celowej gminie Wysoka na zakup średniego samochodu bojowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Bądeczu. Dofinansowanie przyznane decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zostanie udzielone ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa w kwocie 880 tys. zł.

– Dzięki pomocy premiera Mateusza Morawieckiego, który już w pierwszych godzinach zaangażował się w sprawę, zostały zabezpieczone środki w wysokości ponad 1,9 mln zł z rezerwy budżetowej, które umożliwiły budowę zupełnie nowego budynku dla jednostki – podkreślił wojewoda. – Mieszkańcy zawsze mogą liczyć na pomoc druhów z OSP Bądecz, dlatego teraz to my jako państwo chcieliśmy udzielić im potrzebnego wsparcia. Bardzo się cieszę, że ta historia ma swoje szczęśliwe zakończenie i że jednostka może z powrotem sprawnie funkcjonować.

Podziel się:

Ostatnio dodane: