Piła: Prezydent wysłał list do premiera. W sprawie śmieci

Piotr Głowski zaapelował do premiera, by podjął działania w sprawie uporządkowania prawa o odpadach. Obecne regulacje sprawiają, że opłata za śmieci przekracza możliwości finansowe mieszkańców, a samorząd nic w tej sprawie nie może zrobić.

Prezydent kopię listu wysłał też do marszałków sejmu i senatu. Proponuje w nim rozwiązania, które unormowałyby rynek, oszczędzając jednocześnie portfele mieszkańców. Chodzi tu między innymi o tymczasowe obniżenie opłaty środowiskowej, bo to jej dodatek tak mocno zawyża ceny, oraz o wprowadzenie innych rozwiązań w sprawie opakowań szklanych. Powinien funkcjonować system zwrotu tych opakowań za kaucję, uważa prezydent Głowski.

Jak informuje Radio Poznań, listem prezydenta jest oburzony poseł Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem to hucpa polityczna, ponieważ opłaty wynikają z rekomendacji unijnych i musi je wypełniać tak rząd, jak i samorząd. A rekomendacji unijnych nie da się zmienić z dnia na dzień z powodu listu jednego prezydenta. Zdaniem posła z listu wynika, że prezydent jest przeciwko wspieraniu recyklingu i segregacji odpadów, a przecież to jego partia, czyli PO, wprowadziła reformę śmieciową.

Stawki za wywóz odpadów w Pile nadal nie są uchwalone. Te, które zaproponował Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi, okazały się niezgodne z prawem, bo były za wysokie.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze