Piła: Powstaje punkt poboru osocza od ozdrowieńców

krew fot. UMP
Obecnie takie punkty znajdują się w Lesznie i Poznaniu – wkrótce dołączy do nich Piła. W najbliższych tygodniach także na północy Wielkopolski ozdrowieńcy będą mogli oddać osocze dla chorych na covid-19, jak poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński o planach uruchomienia punktu rozmawiał z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Krzysztofem Olbromskim.

– Osocze jest niezwykle ważne z punktu widzenia leczenia zakażonych koronawirusem, którzy zmagają się z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Dlatego zachęcam do oddawania osocza, jeśli tylko spełniają państwo wymagane warunki – apeluje wojewoda wielkopolski.

Przeciwciała zawarte w osoczu ozdrowieńca, które są specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2, reagują na koronawirusa, neutralizując go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem.

Przypomnijmy, że osocze może zostać pobrane od osób, które: spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi, są w wieku 18-65 lat, przechorowały covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe.

Ważne jest także to, by minęło 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2. W przypadku występowania ostrych objawów muszą minąć 4 tygodnie od ich ustąpienia.

Przypomnijmy, że w zbiórkę osocza od ozdrowieńców zaangażował się także Urząd Miasta w Pile, który na własny koszt dowozi ich do stacji w Poznaniu, by mogli oddać osocze. Gdy punkt poboru powstanie w Pile – zbieranie osocza będzie znacznie łatwiejsze.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: