szpital specjalistyczny Piła, fot. SS w Pile

Informację o rekordowo wysokich zarobkach oficjalnie potwierdził Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile, podczas konferencji prasowej. Jeden z lekarzy zarobił w ciągu roku milion złotych, czyli średnio około 85 tys. zł miesięcznie. Jak to możliwe?

Dyrektor Szafrański wyjaśnił, że ten lekarz był lekarzem kontraktowym, na sparametryzowanej umowie, zgodnie z którą jego wynagrodzenie zależało od wykonanej pracy. I właśnie dzięki wykonanej pracy zarabiał średnio 85 tys. zł miesięcznie.

To jeden z lekarzy, którzy nie mogą narzekać na zarobki, jednak większość pracowników ochrony zdrowia zarabia najwyżej średnią krajową, a rozpoczynający pracę cieszą się, jeśli dostaną minimalną pensję.

Nawet jednak przy niskich zarobkach obciążenie budżetu szpitala właśnie pensjami jest olbrzymie. Ze 180 mln zł, którymi placówka dysponuje na rok, prawie 80 proc. pochłaniają zarobki pracowników. To dużo: według wyliczeń specjalistów wartością bezpieczną jest przeznaczanie najwyżej 60 proc. budżetu na zarobki, bo inaczej brakuje na inne potrzeby, jak nowy sprzęt, dodatkowe etaty czy podwyżki dla najmniej zarabiających.

Źródło: twoja.pila.pl