wiata fot. UM Piła

Piła: Inteligentne przystanki już stoją

Podadzą czas przyjazdu komunikacji, osłonią przed deszczem i ogrzeją w chłodne dni dzięki instalacjom fotowoltaicznym. Na ulicy 1 Maja i Śródmiejskiej stanęły nowoczesne wiaty przystankowe.

Ich ustawienie zapowiadała 8 czerwca Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM w Pile, przy okazji zakupu 6 nowych autobusów, które trafiły do Piły w ramach realizacji projektu „Rozwój miejskiego zbiorowego transportu niskoemisyjnego wraz z systemem zarządzania komunikacją miejską w Pile”.

– Kolejnym elementem projektu jest powstające przy ulicach 1 Maja i Śródmiejskiej „małe centrum przesiadkowe” – mówiła. – Wiata ze stojakami na rowery już stoi. Czekamy na dostarczenie inteligentnych wiat przystankowych z podgrzewanymi siedzeniami zasilanymi fotowoltaiką.

Wiaty już także są zamontowane i władze Piły mają nadzieję, że sprawdzą się w miejscu, gdzie rocznie przemieszcza się ponad milion pasażerów, a niektórzy z nich muszą poczekać na kolejny autobus. Czeka choćby kwadransa na mrozie czy deszczu nie było przyjemne. Dzięki wiatom pasażerowie będą mogli czekać w znacznie lepszych warunkach: wiaty mają wewnątrz system przeciwoblodzeniowy, a gdy temperatury spadną poniżej zera, będą się włączały promienniki ciepła, które dzięki energii słonecznej podniosą temperaturę wewnątrz wiaty. W środku jest też oświetlenie, a z czasem pojawi się System Dynamicznej Komunikacji Pasażerskiej – dzięki niemu na ekranach pasażerowie będą mogli sobie sprawdzić, kiedy przyjedzie ich autobus, a dodatkowo – połączyć się z rozkładem jazdy na przystanku dzięki smartfonowi.

Budowa dwóch wiat wraz z przygotowaniem terenu i infrastruktury pod ich postawienie kosztowała około miliona złotych.

UM Piła, el

4
Dodaj komentarz

avatar
Andre
Andre

Takie wiaty z klimatyzacją wiedziałem w Dubaju

Krajan
Krajan

Lewactwo rządzi Piłą od zawsze.Zrobili z Piły wiochę z której wszyscy uciekają.Taki wałcza obwodnicę z prawdziwego zdarzenia,szczecinek,a u nas trzeci świat .Chwalić się przystankiem ,rozpacz.

Anna
Anna

Te wiaty to pozłacane czy co ?

Polak
Polak

Szkoda że nie zamontowaliście ich 3 lata temu. Miałbym ciepło zimą.