Piła: Budzyń chce znów być miastem

Kiedyś miasto, później wieś – a obecne władze Budzynia chcą znów być miastem. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na ten temat w konsultacjach społecznych, które trwają od początku grudnia.

Budzyń był miastem do 1934 roku. Ale sytuacja finansowa miasta nie była dobra i ówczesny burmistrz podjął decyzję o zrzeczeniu się praw miejskich, mimo że radni i mieszkańcy byli innego zdania. Obecny wójt, Marcin Sokołowski, uznał, że czas przywrócić prawa miejskie. Budzyń liczy 4,5 tys. mieszkańców, dynamicznie się rozwija, czemu sprzyja położenie na trasie kolejowej i drogowej z Poznania do Piły i dalej nad morze. Obecnie jest drugim co do wielkości i znaczenia ośrodkiem powiatu chodzieskiego. Zdaniem wójta zasługuje na to, by znów stać się miastem, zwłaszcza że był nim 600 lat.

Wójt postanowił zapytać o zdanie mieszkańców i od początku grudnia trwają w Budzyniu konsultacje społeczne. Inicjatywę wsparły organizacje działające w gminie i radni, wszystko wskazuje też na to, że mieszkańcy także są przychylni temu pomysłowi.

Jeśli okaże się, że większość mieszkańców poprze pomysł, władze Budzynia zwrócą się do wojewody, a on z kolei do premiera. Decyzję na temat tego, czy Budzyń będzie miastem czy nie – zapadnie w przyszłym roku.

Radio Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: