Pierwszy stały garnizon wojsk USA w Polsce rozpoczął działalność

ustanowienie garnizonu USA fot. UMP

21 marca minister Mariusz Błaszczak uroczyście zainaugurował działalność pierwszego stałego garnizonu wojsk amerykańskich w Polsce. – Zabiegaliśmy o to przez lata, o to słowo „permanent” i właśnie ono stało się faktem – mówił.

U.S. Army Garrison Poland będzie ósmym stałym garnizonem sił zbrojnych USA w Europie i pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce. Podczas uroczystości odsłonięto i przekazano sztandar Garnizonu oraz odczytano rozkaz o ustanowieniu U.S. Army Garrison-Poland.

– Jesteśmy dumni z deklaracji pana prezydenta Bidena dotyczącej stałej obecności wojsk USA w Polsce powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości ustanowienia U.S. Army Garrison-Poland. – Zabiegaliśmy o to przez lata, o to słowo „permanent” i właśnie ono stało się faktem. Od dziś rozpoczyna swoją działalność garnizon w Poznaniu. Działa już wysunięte Dowództwo V Korpusu U.S. Army, a więc to z Polski dowodzone są siły lądowe Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Nasi żołnierze ćwiczą ze sobą. Niedaleko od Poznania, w Biedrusku jest Abrams Academy – akademia szkoląca polskich czołgistów do służby na czołgach Abrams, które już w tym roku trafią do Wojska Polskiego. I to są właśnie te dobre informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Poznańska jednostka będzie się zajmować wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce, a także kierowaniem i zarządzaniem wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w Polsce. Jednostka liczy 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych.

– Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, wręcz modelowo – zapewnił wicepremier. – Chcę zapewnić państwa, że jeszcze w tym roku razem z ambasadorem Brzezińskim będziemy zapraszać na takie spotkania, podczas których będziemy prezentować efekty naszej współpracy. W tym roku oprócz czołgów Abrams na wyposażenie Wojska Polskiego trafi także system HIMARS. Są już Patrioty. W przyszłym roku odbierzemy pierwsze samoloty F-35. Prowadzimy jeszcze negocjacje w sprawie innego sprzętu wojskowego. Naszym celem jest osiągniecie interoperacyjności z wojskami Stanów Zjednoczonych. Naszym celem jest wyposażenie Wojska Polskiego w sprzęt, który będzie jak najbardziej kompatybilny ze sprzętem ze Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone posiadają najsilniejszą armię na świecie, a my chcemy korzystać z najlepszych wzorców.

Szef MON podziękował także żołnierzom Wojsk Lądowych USA za obecność w Polsce i wspólne ćwiczenia z żołnierzami Wojska Polskiego, a Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, dodał, że goszczenie w stolicy Wielkopolski żołnierzy armii USA jest zaszczytem.
– Stała obecność sił amerykańskich jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, a także Poznania, jego mieszkanek i mieszkańców – mówił prezydent. – Teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, jest to jeszcze istotniejsze.

Podczas wtorkowej uroczystości odsłonięto i przekazano sztandar garnizonu oraz odczytano rozkaz o ustanowieniu „U.S. Army Garrison Poland”. Pierwszym komendantem jednostki został płk Jorge M. Fonseca.

Podziel się:

Ostatnio dodane: