Pierwszy dzień wakacji na poligonie. “Przygotowaliśmy atrakcyjne zajęcia”

Dzień z OT fot. 12 WBOT

Budowa broni, strzelanie z karabinka MSBS Grot amunicją UTM, rzut granatem, podstawy pierwszej pomocy medycznej – wszystko to przygotowali dla chętnych w pierwszy dzień wakacji instruktorzy 12. Wielkopolskiej Brygady OT. Stawiło się prawie sto osób!

Chętni mogli zobaczyć, jak wygląda wojsko od środka w ramach akcji “Trenuj z wojskiem wiosna-lato”, którą prowadzi 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Instruktorzy wielkopolskiej “Dwunastki” pokazywali budowę broni, strzelanie z karabinka MSBS Grot amunicją UTM, rzut granatem, a także podstawy pierwszej pomocy medycznej, pracy z mapą i wiele innych zagadnień. Wszystkie przydadzą się nie tylko podczas działań wojennych – znającym je ułatwią orientację w obcym terenie i umożliwią przetrwanie z dala od siedzib ludzkich.

Zajęcia rozpoczął ppłk Tomasz Woźniak, szef sztabu 12. WBOT, który powitał wszystkich na poligonie w Biedrusku.
– Jako 12. WBOT po raz drugi organizujemy “Trenuj z wojskiem” – mówił. – Tym razem gościmy w innym miejscu, ale przygotowaliśmy dla was równie atrakcyjne zajęcia. Miło mi, że choć dziś pierwszy dzień wakacji, tak licznie państwo dopisali. Mam nadzieję, że będzie to dla Was przyjemny czas.

Podczas szkolenia uczestnicy zostali podzieleni sekcje, a każdej z nich towarzyszył “duch”, czyli żołnierz, który od początku do końca szkolenia towarzyszył grupie, przeprowadzał przez punkty szkoleniowe i dbał o jej bezpieczeństwo. Podczas przerwy śniadaniowej mieli okazję spróbowania wojskowych racji żywnościowych. Jak zapewniali uczestnicy akcji po jej zakończeniu – czas spędzili nie tylko przyjemnie, ale też bardzo pożytecznie.
– Wraz z żoną przymierzaliśmy się już dwa razy do wzięcia udziału w “Trenuj z wojskiem” – mówił Maciej, jeden z uczestników akcji. – Uważam, że to był dobrze spożytkowany dzień. Nauczyliśmy się sporo nowych umiejętności jak np. wyznaczanie kierunku północy, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa, udzielanie pierwszej pomocy czy możliwość strzelania.

Trening zakończył się wręczeniem certyfikatów przez kierownika zajęć i zrobieniem pamiątkowych zdjęć. A ponieważ to był długi i męczący dzień, to logistycy na zakończenie treningu zadbali o uzupełnienie kalorii wojskową grochówką i kiełbasą z grilla.

Podziel się: