Pieniądze na nowe miejsca w żłobkach z programu Maluch Plus

fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Wicewojewoda Aneta Niestrawska zapowiedziała uruchomienie nabór wniosków do nowej rozszerzonej edycji programu Maluch Plus. Wielkopolska otrzyma na ten cel 583 mln zł, a nabór wniosków potrwa do 19 lutego.

Jak przypomniała wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, od 2016 roku do Wielkopolski trafiło ponad 145 mln zł na opiekę instytucjonalną. Dzięki tym środkom w całym województwie utworzonych zostało ponad 6 tys. miejsc dla najmłodszych. Teraz powstaną kolejne – na całą Polskę przewidziano 5,5 mld zł na realizację programu, z czego budżet dla województwa wielkopolskiego to ponad 583 mln zł.
– To ogromne środki dla polskich rodzin – mówiła Aneta Niestrawska. – Program Maluch Plus jest ważnym instrumentem wsparcia, pozwalającym łączyć rodzicom opiekę nad dziećmi i pracę zawodową.

– Priorytetem jest zapewnienie opieki dla dzieci do lat 3 w każdej gminie w Polsce, w tym również w Wielkopolsce, zapełnienie tych „białych plam”, jak również zwiększenie dostępności do tej formy opieki – dodała Monika Donke-Cieślewicz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Środki z programu Maluch Plus 2022-2029 przeznaczone są w pierwszej kolejności dla gmin na utworzenie miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach oraz środki na dofinansowanie przez 36 miesięcy funkcjonowania utworzonych miejsc opieki. Nie jest wymagany wkład własny. Gmina ma 3 lata na przeprowadzenie inwestycji.

Gminy mogą składać wnioski o środki z programu drogą elektroniczną do 19 lutego za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestr Żłobków oraz Portalu Informacyjno-Usługowego [email protected] – w zależności od rodzaju podmiotu. Wielkopolski Urząd Wojewódzki będzie miał czas do 17 marca na ocenę wniosków, a ogłoszenie wyników przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej odbędzie się do 28 kwietnia.

Podziel się:

Ostatnio dodane: