Pełnia Bobrzego Księżyca i zaćmienie. Kiedy będzie warto spojrzeć w niebo?

pełnia księżyca fot. jrperes, pixabay

Mroźny Księżyc, Szronowy Księżyc albo Bobrzy Księżyc – tak nazywana jest listopadowa pełnia naszego satelity. A w tym roku dodatkowo jeszcze w czasie pełni będzie można podziwiać zaćmienie księżyca.

Dwie pierwsze nazwy listopadowej pełni są dość oczywiste – to miesiąc, gdy zimne noce i poranne przymrozki są już czymś zwyczajnym. Ale co z tą pełnią mają wspólnego bobry? Okazuje się, że to właśnie w listopadzie można zaobserwować wzmożoną aktywność tych zwierząt. Bobry, szykując się do zimy, kończą zbieranie zapasów, wzmacniają swoje zapory i budują nowe.

W tym roku listopadowa pełnia przypada 8 listopada o godzinie 12.02 – a minutę później rozpocznie się całkowite zaćmienie księżyca, które potrwa około 40 minut. To wyjątkowo spektakularne zjawisko – niestety, w Polsce będzie widoczne tylko częściowo, ponieważ nastąpi w dzień. W całej okazałości będzie można je obserwować tylko tam, gdzie będzie panowała noc. Na kolejne zaćmienie Księżyca będzie trzeba poczekać do 7 września 2025 roku. Wtedy jednak będzie ono doskonale widoczne, bo wypadnie w nocy.

Podziel się: