Partia Razem walczy o godne pensje

Partia Razem przedstawiła dzisiaj kolejne ze swoich postulatów przedwyborczych. Tym razem skupiła się głównie na „godnej pensji”.

Przedstawicie partii Razem uważają, że samorząd powinien dawać przykład prywatnym przedsiębiorstwom. Stąd postulat, żeby pracownicy samorządowi zarabiali godnie. Za godnie rozumie się ponad 2000 zł „na rękę”.

 – Chcemy, żeby pensje w samorządzie były godne i pozwalały na godne życie – stwierdził Jakub Skurzyński, kandydat do sejmiku. – Z badań wynika, że minimalne koszty dla jednej osoby żyjącej w Polsce to jest ponad 2000 złotych miesięcznie. Uważamy, że jeśli samorząd ma wyznaczać standardy to powinien co najmniej tę godną płacę płacić pracownikom i właśnie to chcemy wprowadzić w sejmiku.

Razem odniosło się również do problemu umów śmieciowych na rynku pracy.

 – Podstawowym problem, który mamy w Polsce z rynkiem pracy są umowy śmieciowy – powiedział Jakub Skurzyński. – I niestety samorządy przyczyniają się do tego zjawiska, zezwalając na umowy śmieciowe u podwykonawców, którzy realizują usługi dla samorządu. Chcemy, żeby sejmik przyjął uchwałę o zatrudnianiu osób w instytucjach samorządowych, tak żeby skończyć z tym zjawiskiem.

Oprócz tego Razem obiecało walczyć o osoby niepełnosprawne w samorządach oraz o możliwość zapewnienia im tam pracy. Partia postuluje także jawność płac, żeby walczyć z przypadkami dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną czy wiek.

Z ciekawszych pomysłów pojawiła się również propozycja „decentralizacji urzędów”. Oznacza to przenoszenie części wydziałów urzędu, które obecnie znajdują się w Poznaniu do mniejszych miejscowości w Wielkopolsce (Konin, Szamotuły), żeby pomóc tam rozruszać rynek pracy. Będzie to oznaczało konieczność zwolnienia części pracowników z Poznania.

Dokładne koszty wszystkich propozycji nie są znane.

Podziel się:

Ostatnio dodane: