Parowóz z Maltanki na złocie kolejek wąskotorowych

Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała

Borsig Bn2t z 1925 roku, parowóz, który podczas Dni Pary kursuje na trasie Maltanki, będzie reprezentantem Kolejki Parkowej Maltanka na XI Zlocie Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm w Białośliwiu. Zlot rozpocznie się 30 lipca.

– Wydarzenie, organizowane przez Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa, zapowiada się niezwykle interesująco! – wyjaśnia Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK. – Pierwsze atrakcje przewidziano na piątek, 30 czerwca – tego dnia będzie można zwiedzić (z przewodnikiem) stację oraz poznać maszyny parowe od podstaw, czyli wziąć udział w przygotowaniu parowozów do ruchu. W piątek odbędą się również pierwsze, organizowane w ramach zlotu, przejazdy pociągami parowymi.

Z kolei 1 lipca o godzinie 13.00 nastąpi uroczyste otwarcie zlotu, o 14.00 rozpocznie się parada pojazdów szynowych, później festyn rodzinny, a wieczorem “dyskoteka pod chmurką”. Będzie można także zwiedzić warsztaty kolejki oraz wziąć udział w przejazdach pociągami parowymi. 2 lipca natomiast o godzinie 13.00 rozpocznie się konkurs maszynistów. Szczegółowy program można znaleźć na profilu na Facebooku XI Zlotu Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm.

Warto przypomnieć, że Wyrzyska Kolej Powiatowa to jedna z najstarszych kolei wąskotorowych na terenie dzisiejszej Wielkopolski. Pierwsze odcinki tamtejszych linii kolejowych otwarto w 1895 roku. Parowóz Borsig z Kolejki Parkowej Maltanka regularnie gości na białośliwskich zlotach – w tym roku będzie już dziesiąty raz.

Podziel się: