park orientacji przestrzennej Owińska fot. PP

Owińska: Park Orientacji Przestrzennej znów otwarty!

Od 1 sierpnia ponownie można odwiedzać Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach. Jednak przy odwiedzinach obowiązują pewne ograniczenia ze względu na pandemię koronawirusa.

Zwiedzający indywidualni będą mogli odwiedzać park w każdą niedzielę sierpnia w godzinach między 9.00 a 16.00 – oprócz 30 sierpnia, bo tego dnia park będzie nieczynny. Grupy zorganizowane mają do wyboru każdy wtorek oraz czwartek miesiąca, w godzinach 9.00 do 16.00 – ale wymagana jest od nich telefoniczna lub mailowa rezerwacja oraz uiszczenie opłaty za wstęp.

Ograniczenia są spowodowane reżimem sanitarnym – park służy przede wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym do nauki. A nauka polega bardzo często na dotyku. Dlatego wiele miejsc w parku – od placu zabaw po ławki i pozostałą architekturę ogrodową – muszą być niezwykle starannie i często dezynfekowane.

Park Orientacji Przestrzennej to wyjątkowy w Europie model przestrzeni służącej rehabilitacji i rewalidacji osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki staraniom powiatu poznańskiego przy udziale dotacji unijnych na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego powstał park o powierzchni prawie 3 hektarów, którego otwarcie nastąpiło 3 września 2012 roku. Stworzona otwarta strefa rekreacji jest połączeniem parku krajobrazowego i odtworzonego ogrodu barokowego wraz z zabytkową aleją grabową. Zainstalowane urządzenia w parku oraz zastosowane rozwiązania architektoniczne (zagospodarowanie przestrzeni) stanowią pomoc dla osób niewidzących i słabowidzących w nauce orientacji przestrzennej.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze