Ostrzeżenie hydrologiczne ze względu na wezbranie wód Warty. I to drugiego stopnia!

Rzeka Warta Straż pożarna łódź Poznań fot. Sławek Wąchała

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla środkowej Warty, między Prosną a Wełną.

Ostrzeżenie obowiązuje od 15 lutego, od godziny 10.45, do 15 lutego, do godziny 9.00, a prawdopodobieństwo jego wystąpienia wynosi 85 proc.

„W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na Warcie w Śremie prognozuje się przekroczenie stanu ostrzegawczego” – informuje IMiGW.

Wyższy poziom wody w Warcie i Cybinie już widać od kilku dni – obecnie wynosi on 352 centymetry na wodowskazie przy moście Rocha w Poznaniu, a w Śremie osiągnął 396 cm. To jeszcze sporo do poziomu ostrzegawczego, który w Poznaniu wynosi 400 cm, i alarmowego, który wynosi 500 cm. Jednak niektóre odcinki Wartostrady trzeba było zamknąć dla ruchu, bo zalała je woda wezbranych rzek. Na szczęście Wartostrada została tak zaprojektowana i zbudowana, że przybór wód jej nie szkodzi. Okresowe zalewanie zostało też wzięte pod uwagę przy projektowaniu oświetlenia, ławek i koszty na śmieci – wszystko to można łatwo zdemontować i ponownie ustawić, gdy woda opadnie. Te właśnie prace wykonuje obecnie na niektórych odcinkach Wartostrady Zarząd Dróg Miejskich.

Źródło: IMiGW