Krotoszyn punkt pobrań fot. WUW

Ostrów: Rusza mobilny punkt testów na obecność koronawirusa

Zgodnie z zapowiedziami w Ostrowie Wielkopolskim już od poniedziałku będzie działało samochodowe centrum pobrań prób covid-19 test and go. Przez pięć dni przebadanych zostanie około 1000 osób.

Decyzję o wyborze lokalizacji podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
– Ostrów Wielkopolski jest trzecią lokalizacją, w której uruchamiamy punkt pobrań próbek na koronawirusa – wyjaśnił. – Z bardzo pozytywnym odbiorem spotkała się organizacja drive-thru w Krotoszynie i Kaliszu, dlatego kontynuujemy projekt. Jako wojewoda, ale też ostrowianin, zachęcam mieszkańców do zgłaszania się i bezpłatnych badań. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w sprawie swojego stanu zdrowia, niech nie czeka.

Punkt zostanie uruchomiony na parkingu przed Stadionem Miejskim przy ul. Paderewskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Zgłoszenia przyjmowane są od najbliższego piątku pod numerem telefonu 61 65 68 075.

Punkt poboru będzie funkcjonował od 18 do 22 maja w godzinach od 10.00 do 19.00. Zgodnie z założeniami, będzie mógł przebadać w sumie 1000 osób. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Każdy z przebadanych mieszkańców otrzyma dostęp do wyników online, a w przypadku wyniku pozytywnego testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Punkt poboru prób to projekt dla osób zmotoryzowanych realizowany przez 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej i Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z lokalnym samorządem, który zabezpieczył między innymi miejsce do badań.

Do tej pory badania metodą test and go prowadzono w Krotoszynie oraz Kaliszu, gdzie jeszcze do piątku można wykonać testy na obecność koronawirusa. Do dziś badania laboratoryjne potwierdziły jedynie 2 przypadki dodatnich wyników spośród 302 osób, które odwiedziły centrum pobrań w Krotoszynie.

WUW, el

 

Dodaj komentarz

avatar