Ostrów: Gniazdo w Przygodzicach jest już gotowe na przylot bocianów

Bociany fot. pixabay
Gniazdo zimę przetrwało w dobrym stanie, co sprawdzili przyrodnicy Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego i teraz czeka na przylot swoich lokatorów. Bociany powinny się pojawić wcześniej niż zwykle z powodu ciepłej zimy.

Bocianie gniazdo, to najsłynniejsze w Polsce, zostało przed wiosną jak zawsze sprawdzone przez przyrodników, czy wszystko jest z nim w porządku. Okazało się, że – jak podaje Radio Poznań – gniazdo nie wymagało naprawy, nie było też zarośnięte. Jedynym problemem są kawki kradnące gałęzie z bocianiego gniazda do swojego własnego – założyły je po sąsiedzku, na tymn samym kominie. A wszystko wydało się oczywiście dzięki kamerze zamontowanej przy gnieździe…

To jednak w żadnym stopniu nie szkodzi gniazdu – konstrukcji nie są w stanie naruszyć, a gałęzie i tak bociany będą uzupełniać po przylocie do Przygodzic.

Jak szacują przyrodnicy, bociany powinny się pojawić około 20 marca, wcześniej niż zazwyczaj, ponieważ zima była ciepła. Pierwszy przyleci samiec, który zajmie gniazdo i będzie go bronił przed innymi czekając na swoją partnerkę.

Przygodzickie bociany przez internet obserwuje kilka milionów miłośników tych ptaków z około 200 krajów z całego świata.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: