Opalenica: UOKiK ukarał firmę Exito za naciąganie klientów

4 miliony złotych ma zapłacić firma Exito z Opalenicy, za proponowanie prezentów, które okazywały się… kosztownymi zakupami. To najwyższa jak dotąd kara, jaką UOKiK nałożył na firmę tego rodzaju.

Jak informuje “Głos Wielkopolski”, firma z Opalenicy organizowała pokazy urządzeń leczniczych, oczyszczaczy powietrza i mat do masażu, zapraszając na pokazy telefonicznie. Oferta była skierowana przede wszystkim do osób starszych, które mają kłopoty zdrowotne. Dla nich oferta kupna maty, która zlikwiduje reumatyczne bóle, albo oczyszczacza powietrza ułatwiającego oddychanie, jest naprawdę atrakcyjna – zwłaszcza że prezentacja sprzętu odbywała się w miłej atmosferze i przy kawie. Towarzyszyły jej też dodatkowe atrakcje, jak losowanie upominków.

Reklama

Seniorzy nie zwracali więc uwagi na to, że wylosowana nagroda tak naprawdę była… zakupem. Pracownicy firmy po zakończeniu spotkania przedstawiali “zwycięzcy” umowę jej kupna. Wiele osób mimo to decydowało się na kupno prezentowanych artykułów – ale na kredyt. Ceny bowiem zazwyczaj były naprawdę wysokie. Tymczasem po kilku dniach otrzymywali wezwanie do zapłaty od razu całej sumy, a zdarzało się, że byli pozywani do sądu jako dłużnicy uchylający się od płatności.

Reklama

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło wiele skarg na nieuczciwe praktyki Exito i to sprawiło, że przeciwko firmie z Opalenicy zostało wszczęte postępowanie przeciwko w maju tego roku. UOKiK ustalił, że koszt zestawów był sztucznie zawyżany, a mówienie, że to i tak tanio, bo to promocja, nie było prawdziwe – żadne ceny sprzed promocji nie istniały. Dodatkowo firma wmawiała klientom, że od umowy nie można odstąpić, co nie jest zgodne ani z prawdą – ani z prawem. każdy ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni. Wniosek był jeden: działalność firmy była nastawiona na jak największy zysk metodami sprzecznymi z prawem. I za takie działania oraz naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na Exito prawie 4 mln zł kary (3 936 270 zł). Firma otrzymała też nakaz zaprzestania takich praktyk z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Toi najwyższa jak dotąd kara nałożona na firmę w branży sprzedażowej.na jej wysokość wpłynął fakt, że to nie był pierwszy problem Exito z UOKiK: już wcześniej otrzymała ostrzeżenie, by w swoich działaniach przestrzegała praw konsumentów. Firma zignorowała ostrzeżenie. Teraz za to zapłaci. A Marek Niechciał, prezes UOKiK, ma nadzieję, że będzie to lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców.

Reklama

Decyzja nie jest prawomocna. Exito w ciągu 30 dni może odwołać się do sądu. Czy to zrobi – nie wiadomo. Z przedstawicielami firmy nie ma kontaktu. Telefony są wyłączone, a strona internetowa nie działa.

Głos Wielkopolski, el

Reklama
Podziel się!

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Jolanta
Gość
Jolanta

nie wiem jak można tak wykorzystywać starsze osoby, ich łatwowierność i ufność w sumie; to nie oni się powinni wstydzić że dali się nabrać; ale takich różnych firm nie brakuje i co rusz w tv ogląda się reportaż co ludzie podpisują i za ile 🙁 słyszałam o Geriamedica, że też wydzwaniają i namawiają na badania a potem po kila tysięcy wciskają pakiety medyczne; i to też celują w starsze osoby; brak słów po prostu;