Spotkanie z Olgą Drendą w CK Zamek

Betonowe grzybki, łabędzie z opon, galanteria religijna – to, co dla jednych jest bezguściem i szmirą, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Spotkanie z autorką książki “Wyroby. Pomysłowość wokół nas” rozpocznie się o 18.00 na Scenie Nowej.

Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w wernakularnej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentymentalizmu i przemyślność. Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów. Wyroby to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi.

OLGA DRENDA – dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Autorka książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” (Karakter, 2016), w której przełom lat 80. i 90. opowiedziany jest przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Autorka zbiera artefakty czasu polskich przemian (fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek) – widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

Spotkanie z Olgą Drendą poprowadzi JAKUB GŁAZ, krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych. Z wykształcenia architekt. Zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie popularnej i specjalistycznej, radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich i moderowaniem specjalistycznych dyskusji.

Od 1.02.2019 w związku ze zmianami regulacji w zakresie odzyskiwania podatku VAT przez instytucje kultury wstęp na niektóre – dotąd bezpłatne – wydarzenia będzie wynosił symboliczne 2 zł.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze