Ogólnopolski ranking szkół ponadpodstawowych. Jak wypadły poznańskie licea i technika?

Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała

Dwudziesty piąty raz miesięcznik „Perspektywy” przygotował i przedstawił wyniki ogólnopolskiego rankingu obejmującego 1000 liceów i 500 techników z całej Polski. Na których miejscach w tym roku są poznańskie licea i technika?

Poznań, niestety, jeśli chodzi o licea, od lat pozostaje w tyle za polską czołówką, jak wynika ze wskazań rankingu – i w tym roku to się nie zmieniło. Nieco lepiej zawsze wypadały technika, ale i one w tym roku spadły na niższe miejsca.

Najlepszym poznańskim liceum ogólnokształcącym okazało się II LO im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej, które zajmuje 22. miejsce. Na 24 miejscu znajduje się VIII LO im. Adama Mickiewicza. W pierwszej setce znajdują się jeszcze LO św. Marii Magdaleny (miejsce 32), I LO im. Karola Marcinkowskiego (miejsce 47), III LO im. św. Jana Kantego (miejsce 78), XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charlesa de Gaulle’a (miejsce 86). Na 104 pozycji sklasyfikowano VII LO im. Dąbrówki.

Jeśli chodzi o technika, to tu bezapelacyjnie zwyciężyło Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji – po raz kolejny, bo od lat, według wskazań rankingu to najlepsza poznańska szkoła kształcąca w zawodzie. W tym roku jednak znalazła się dopiero na 9. miejscu. W pierwszej setce mamy też Technikum Budowlane im. gen. Wł. Andersa (miejsce 35), Technikum Łączności – ZSŁ im. M. Kopernika (miejsce 36) oraz Technikum Ekonomiczno-Administracyjne nr 1 (miejsce 75).

W rankingu ujęto jeszcze kilka wielkopolskich liceów spoza Poznania: I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Swarzędzu (miejsce 59), III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu (miejsce 117) oraz II LO im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie (miejsce 140). W przypadku techników na 43. miejscu znalazło się Technikum nr 1 (ZSP im. Boh. Monte Cassino) we Wrześni, a na 50. miejscu Technikum nr 2 (ZSTiO) we Wrześni. Technikum (ZS RCKU im. gen. D. Chłapowskiego) w Trzciance zajęło 74 miejsce, Technikum (ZSL-G) w Ratajach – 95 miejsce, Technikum nr 1 (ZST) w Ostrowie Wielkopolskim – 103 miejsce, a Technikum nr 1 w Pile – 108 miejsce.

Najlepszym liceum w Polsce według Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a najlepszym technikum – Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: