Odwołanie koncertu Zenona Martyniuka w Poznaniu. Część muzyków protestuje, inni nie widzą problemu

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Spora grupa poznańskich muzyków zaprotestowała przeciwko organizacji koncertu Zenona Martyniuka w Auli UAM. Jednak są i muzycy, których takie podejście do koncertu disco polo zaskoczyło. Jednym z nich jest Marta Cugier, wokalistka zespołu „Lombard”.

Przypomnijmy, że chodzi o koncert Zenona Martyniuka, który miał się odbyć 20 lutego w Auli UAM, jednak został odwołany. Powodów odwołania oficjalnie nie podano, jednak ze względu na liczne protesty przeciwko temu koncertowi można przypuszczać, że to one były tego powodem, a przynajmniej się do tego przyczyniły.

Muzycy wskazywali, że Aula UAM to sala, w której odbywają się koncerty muzyki symfonicznej, konkurs im. H. Wieniawskiego, występują międzynarodowe gwiazdy. Ich zdaniem występ muzyka disco polo w takim miejscu byłby zwyczajnie niewłaściwy. Ich stanowisko poparła też Młodzieżowa Rada Miasta.

Jednak Marta Cugier jest innego zdania. Artystka powiedziała Radiu Poznań, że w Auli UAM powinno być miejsce dla wszystkich muzyków, a jeśli filharmonicy mają coś przeciwko występowi gwiazdy disco polo, to powinni wymóc na właścicielu auli, czyli UAM, by przygotował regulamin najmu, który określałby, komu i na jakich warunkach byłaby wynajmowana aula. Wtedy nie byłoby problemu.

Zdaniem wokalistki tak się dzieje w salach koncertowych na całym świecie i nikt nie uważa tego za dyskryminujące. Poza tym dzięki takim wytycznym nie dochodzi właśnie do sytuacji tego rodzaju, jaka ma miejsce z koncertem Zenona Martyniuka. Bo choć sama uważa, że Aula UAM nie jest miejscem, w którym powinno zabrzmieć disco polo, to jednak nie jest to powód, żeby obrażać twórców tego gatunku. A już na pewno nie powinien mieć tu miejsce hejt pod ich adresem, bo w Polsce jest miejsce dla wszystkich.

Podziel się: