Odroczenie na rok spłaty kredytu? Nic z tego!

Taką propozycję złożył UOKiK do projektu specustawy tarczy antykryzysowej. Ale minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że propozycja do specustawy nie wejdzie.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, minister Emilewicz wyjaśniła, że rząd ma wobec banków inne plany i inaczej widzi ich aktywność w tym trudnym czasie oraz ich pomoc obywatelom.

Poza tym projekt budził uzasadnione obawy, że zechcą z niego masowo skorzystać wszyscy, którzy mają jakiekolwiek kredyty, a to z kolei wpędziłoby w kłopoty cały sektor finansów. Właśnie ze względu na przewidywane negatywne skutki dla sektora projektu nie wsparła Komisja Nadzoru Finansowego.

Minister Emilewicz zapowiedziała jednak, że inne propozycje UOKiK zapewne w projekcie tarczy się znajdą. Chodzi tu między innymi o rozwiązania antylichwiarskie polegające na ustanowieniu górnych limitów na marże i ceny produktów finansowych dla pożyczkobiorców. Pomoże to eliminować nieuczciwe praktyki w sektorze finansowym, a podobne rozwiązania przygotowują w swoich pakietach antykryzysowych inne kraje europejskie.

el

Podziel się: