Odkrycie archeologów na Zawadach. Co zrobi konserwator zabytków?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Na terenie planowanej nowej inwestycji przy ulicy Smolnej odkryto podziemne korytarze. Zauważono je podczas prac porządkowych działki, na której miały stanąć nowe bloki. Znaleziskom przygląda się Miejski Konserwator Zabytków.

W tym rejonie kiedyś znaleziono narzędzia kultury łużyckiej, dlatego inwestor przed zabudową działki miał obowiązek zlecić badania archeologiczne na tym terenie. Tym razem narzędzi łużyckich nie znaleziono – odkryto za to tunel i zejście do podziemi. Profesor Zbigniew Pilarczyk z UAM powiedział Radiu Poznań, że to schron przeciwlotniczy z czasu drugiej wojny światowej i że to schronienie można znaleźć na niemieckich fotomapach.

Jak powiedział z kolei Radiu Poznań Jacek Maleszka z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, decyzja, co dalej ze znaleziskiem, jeszcze nie zapadła, bo wszystko będzie zależeć od tego, co tam znajdą archeolodzy. Obecnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stanowi, że ma tu powstać zabudowa mieszkaniowa. Po zebraniu dokładnej dokumentacji dotyczącej schronu, ocenie jego wartości historycznej i stanu zapadnie decyzja, czy zostanie on rozebrany, czy też zachowany.

Na razie wiadomo, że korytarze przy Smolnej nie są w zbyt dobrym stanie, a ponieważ podobnych schronów przeciwlotniczych jest w Poznaniu dużo – to jeśli kolejne znaleziska nie zmienią sytuacji, zapewne konserwator wyda zgodę na rozbiórkę obiektu.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się: