piątek, 1 grudnia, 2023

Obchody Święta Niepodległości. Przyszły tłumy poznaniaków!

Defilada pododdziałów, aż dwie orkiestry, tradycyjna grochówka i gęsina oraz wystrzał z armaty – w tym roku oficjalne uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywały się na Łęgach Dębińskich.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Polski w Farze Poznańskiej, którą odprawił biskup Grzegorz Balcerek. Później jej uczestnicy przeszli na Łęgi Dębińskie, gdzie w tym roku odbywały się oficjalne uroczystości Święta Niepodległości – rozpoczęły się one koncertem Orkiestry Miasta Poznania przy MPK. Słuchali go Marek Woźniak, marszałek województwa, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Jacek Zalewski, członek zarządu powiatu Poznańskiego – oraz wojewoda Michał Zieliński, który był gospodarzem tej uroczystości. I jako gospodarz oddał zgodnie z tradycją strzał z armaty z 1902 roku zwanej “Prawosławną”.

– 11 listopada świętujemy niepodległość – mówił wojewoda – dumni z bohaterów i wdzięczni za przebytą drogę kilku pokoleń naszych przodków, walczących o prawo do ojczystego języka, o prawo do ojczystej ziemi, o historię i przyszłość narodu. Pamięć i historia – nierozerwalne wartości – są wryte w polskie serca, choć tyle razy potężne siły próbowały je wyrugować. 11 listopada każdego roku warto się zatrzymać, by kolejna rocznica odzyskania niepodległości nie była tylko dniem wolnym od pracy, patriotyczną grafiką w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, że to przede wszystkim jedno z najważniejszych wydarzeń w roku o potężnym ładunku emocjonalnym i historycznym.

Wojewoda przypomniał także, że podczas tego święta nie można zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim, dzięki któremu Wielkopolska dołączyła do odrodzonej Rzeczypospolitej. Rocznica jego wybuchu, 27 grudnia, od 2021 roku jest świętem państwowym z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Oficjalną część obchodów zakończyła defilada pododdziałów oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a później uczestnicy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę i gęsinę.

Źródło: WUW
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoObchody Święta Niepodległości. Przyszły tłumy poznaniaków!