Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie

Rocznica Powstania Wielkopolskiego w Warszawie fot. M. Francuzik, UMWW

Jak co roku 28 grudnia, dzień po obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, Wielkopolanie z marszałkiem Markiem Woźniakiem na czele obchodzili święto w Warszawie.

28 grudnia br. o godz. 12.00, z inicjatywy Stowarzyszenia EKA została odprawiona msza święta w kościele oo. Dominikanów, przy ul. Freta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Następnie marszałek Marek Woźniak wraz z Zarządem Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

– Powstanie Wielkopolskie przede wszystkim przyniosło włączenie kolebki Państwa Polskiego do odradzającej się Polski po I wojnie światowej – mówił marszałek podczas uroczystości. – Wniosło też znaczący potencjał gospodarczy i militarny. Należy podkreślić rolę Armii Wielkopolskiej, która w 1919 roku osiągnęła liczbę 100 tysięcy żołnierzy i walnie przyczyniła się do obrony wschodniej granicy Polski przed nawałą bolszewicką. Historycy podkreślają, że jednostki wielkopolskie były dobrze uzbrojone, wyszkolone i zaopatrzone. Stojąc przed Grobem Nieznanego Żołnierza powinniśmy o tym pamiętać. To tu czcimy pamięć bohaterów – Powstańców Wielkopolskich, i tych z nich, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W tej chwili staramy się odbudować świadomość, że Wielkopolska wniosła bardzo wiele do II Rzeczpospolitej, a czyn zbrojny przyczynił się do wzmocnienia siły odrodzonego Państwa Polskiego.

Warszawska odsłona obchodów zakończyła się tradycyjnie hołdem przy kwaterach powstańczych na Wojskowych Powązkach.

Podziel się:

Ostatnio dodane: