Nowy zawodnik w Warcie Poznań. “Powinien być bardzo dużym wzmocnieniem formacji ofensywnej”

Dario Vizinger fot. Klaudia Berda Warta Poznań

Napastnik Dario Vizinger, 25-letni były młodzieżowy reprezentant Chorwacji, podpisał trzyletni kontrakt z Wartą Poznań. Został piłkarzem “Zielonych” na zasadzie transferu definitywnego z austriackiego klubu Wolfsberger AC.

Dario Vizinger pochodzi z Nedeliski w pobliżu miasta Cakovec, na północy Chorwacji, tuż przy granicy z Węgrami. Jest wychowankiem NK Varazdin – z tego klubu przeszedł do HNK Rijeka i zadebiutował w chorwackiej ekstraklasie, a następnie z HNK Rijeka został mistrzem kraju w sezonie 2016/17. Jako młodzieżowy reprezentant swojego kraju, od U-17 do U-21 zagrał 22 razy i zdobył 6 bramek, występował m.in. na młodzieżowym Euro w 2021 roku, gdzie strzelił gola Szwajcarii.

Dla zawodnika przełomowy był sezon 2019/20 – wystąpił wówczas w 35 meczach ligowych, w których zdobył 23 bramki i zaliczył 12 asyst, a jego zespół sięgnął po mistrzostwo Słowenii. We wrześniu 2020 roku został sprzedany do Wolfsbergera AC, skąd został wypożyczony do Jahn Regensburg – ale w 2. Bundeslidze Niemiec zagrał tylko 9 razy.

Teraz trafił do Warty Poznań i w tym tygodniu przeszedł testy medyczne w klinice Rehasport w Poznaniu, a następnie podpisał umowę z klubem do czerwca 2026 roku.

– Można powiedzieć, że mam już trochę doświadczenia zdobytego w różnych ligach – mówi Dario Vizinger. – W Słowenii byłem jeszcze młodym zawodnikiem. Może nie wszystko początkowo się układało, ale potem było już coraz lepiej. Przede wszystkim zdobyliśmy mistrzostwo kraju, a ja doczekałem się transferu do Austrii. W barwach Wolfsbergera miałem okazję zagrać w europejskich pucharach i grać przeciwko najlepszym zawodnikom na kontynencie. Nie żyję jednak przeszłością i wspomnieniami. Wiem, że mogę jeszcze osiągnąć wiele w piłce. Dlatego każdego dnia ciężko pracuję i chcę się rozwijać. Mam nadzieję, że pomogę Warcie Poznań w zdobywaniu bramek i odnoszeniu kolejnych zwycięstw. Nie chcę tu mówić o konkretnej liczbie goli, ale mogę obiecać, że w każdym meczu będę dawał z siebie wszystko na boisku. Z zawodników Warty Poznań znam Stefana Savicia, z którym miałem okazję rywalizować w lidze słoweńskiej. On grał w Olimpii Ljublana, a ja w NK Celje. Znamy się i zdążyliśmy już zamienić ze sobą parę słów, tu w Poznaniu.

Chorwat przyznaje, że kiedy usłyszał o zainteresowaniu Warty Poznań, nie wiedział zbyt wiele o klubie.
– Ale w ostatnim czasie obejrzałem kilka meczów, popytałem trochę na temat klubu oraz ligi i uznałem, że ten transfer to ciekawa opcja dla mnie. Bardzo się cieszę, że tu jestem – podsumował.

Dario Vizinger jest napastnikiem, ale może grać również jako ofensywny pomocnik oraz skrzydłowy.
– To piłkarz, którym Warta Poznań interesowała się już od prawie dwóch lat, kiedy to pojawiły się pierwsze raporty skautingowe na jego temat – podkreśla Tomasz Pasieczny, pełniący obowiązki dyrektora sportowego Warty Poznań. – Od tego czasu, okienko po okienku, były podejmowane próby sprowadzenie Dario do Poznania. Bardzo się cieszymy, ze wreszcie zakończyły się one sukcesem. Zdecydowaliśmy się na transfer definitywny z Wolfsbergera, a Dario związał się z nami umową na 3 lata. Powinien być bardzo dużym wzmocnieniem formacji ofensywnej. Jest mobilnym napastnikiem, który dobrze wykorzystuje wolną przestrzeń i swoje zdolności motoryczne. Jest efektywny w wyborach boiskowych, bo potrafi dograć piłkę do kolegi, ale też samemu wykończyć akcję. Widać, że jest pewny siebie z piłką przy nodze, a także aktywny w pressingu i zaangażowany w odbiór piłki po przejęciu.

Źródło: mat. pras.

Podziel się: