Nowy wiadukt kolejowy już gotowy. Będzie bezpieczniej!

nowy wiadukt, Plewiska fot. PKP PLK

Nowe, bezkolizyjne – a więc bezpieczniejsze – skrzyżowanie z torami i płynny przejazd przez tory – to wszystko zyskają mieszkańcy Plewisk dzięki wspólna inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i gminy Komorniki.

Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpiło dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy i zapewni większe bezpieczeństwo na dwutorowej linii Poznań-Kunowice (LK nr 3), nie mówiąc już o usprawnieniu ruchu drogowego w aglomeracji poznańskiej, między miejscowościami Plewiska i Skórzewo. Samochody będą mieć do dyspozycji długi na ok. 30 m i szeroki na blisko 13 m wiadukt drogowy z jednym pasem ruchu w każdym kierunku, a piesi i rowerzyści – bezpieczne chodniki i ścieżki. Po uzyskaniu decyzji administracyjnych mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego wiaduktu.

– Realizując projekty z wykorzystaniem środków budżetowych i unijnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają możliwości kolei, sukcesywnie tworząc sprawny i bezpieczny system komunikacji – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu i dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Dzięki dobrej współpracy z gminą Komorniki mieszkańcy Plewisk zyskają nowe, dwupoziomowe skrzyżowanie. W szybko rozwijającej się aglomeracji poznańskiej kierowcy, rowerzyści i piesi całkowicie bezpiecznie i płynnie pokonają tory.

Inwestycję w Plewiskach zrealizowano za ok. 20,4 mln zł. netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na budowę wiaduktu ok. 6,4 mln zł netto przy współudziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe koszty prac, ok. 14 mln zł netto, były związane m.in. z budową dróg dojazdowych – i te pokryła gmina Komorniki.

Zadanie „Budowa skrzyżowania bezkolizyjnego w ul. Kolejowej w Plewiskach wraz z budową przyległego układu drogowego, w zamian za likwidację przejazdu kolejowo-drogowego kat. B w km 314,512 linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice” to część ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. W jego ramach PKP PLK sukcesywnie zastepują skrzyżowania z rogatkami bezkolizyjnymi przejazdami, przy współpracy z samorządami i zarządcami dróg.

W Wielkopolsce z takiego bezkolizyjnego skrzyżowania korzystają już mieszkańcy Kostrzyna na linii kolejowej łączącej Poznań z Warszawą). Do końca roku planowane jest zakończenie budowy nowych obiektów we Wrześni – tam mieszkańcy zyskają dwa wiadukty kolejowe z tunelami drogowymi, które zastąpią sąsiadujące ze sobą przejazdy kolejowo-drogowe na ul. Działkowców (linia Oleśnica – Chojnice i łącznica Września – Podstolice). Inwestycja realizowana we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Września kosztuje 40 mln zł netto, z czego PLK S.A. przekazało około 22 mln zł (netto).
Nowe wiadukty drogowe poprawiły też komunikację na zmodernizowanej linii Wrocław-Poznań, m.in. w Klonówcu, Lesznie, Kościanie i Rawiczu – oraz w Koninie, na linii Warszawa-Poznań.

Podziel się:

Ostatnio dodane: