Nowy udziałowiec Warty Poznań. Co się zmieni w klubie?

Warta Poznań - stadion fot. Sławek Wąchała

Spółka DD12 Lab kupiła pakiet akcji od Bartłomieja Farjaszewskiego i w ten sposób została nowym większościowym udziałowcem Warty Poznań S.A. Prezesem spółki jest Paulina Sypniewska. Co zmieni się w Warcie? 

Przypomnijmy, że to prawie cztery lata temu spółkę Warta Poznań, zarządzającą zespołem seniorów i seniorek, drużynami młodzieżowymi dziewczyn i chłopców oraz ekipą amp futbolistów, przejął Bartłomiej Farjaszewski. „Zieloni” byli wówczas świeżo po awansie do Fortuna 1 Ligi, ale groziło im wycofanie się z rozgrywek i to nowy właściciel wyprowadził klub na prostą. Zespół w pierwszym sezonie utrzymał się w lidze, w kolejnym wrócił do Ekstraklasy po 25 latach przerwy, a teraz rozpoczął trzeci z rzędu rok w Extraklasie.

Przed obecnym sezonem Bartłomiej Farjaszewski – tak jak trzy lata wcześniej – napisał list otwarty, w którym zwrócił się m.in. z apelem do osób chcących zaangażować się w rozwijanie najstarszego klubu piłkarskiego w Poznaniu: „Chciałbym zaprosić do współpracy sponsorów i inwestorów. Razem rozwijajmy dalej Wartę Poznań i dążmy do tego, by wspólnie świętować przyszłe sukcesy”.

W odpowiedzi na ten apel grupa inwestorów nabyła od Bartłomieja Farjaszewskiego większościowy pakiet akcji Warty Poznań S.A. – prezesem zarządu DD12 Lab, spółki nabywającej pakiet inwestorski, jest Paulina Sypniewska, poznanianka, doktor nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, mająca w swoim CV ukończenie programów dla najwyższej kadry zarządzającej m.in. na Harvard Business School. Paulina Sypniewska dołączy do Rady Nadzorczej Klubu, w której pozostanie również Bartłomiej Farjaszewski.

– Bardzo się cieszę, że projekt, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie lata, rozwinął się na tyle, że spodobał się grupie inwestorów i zdecydowali się oni na zakup większościowego pakietu akcji – mówi Bartłomiej Farjaszewski. – Dziękuję pani Paulinie Sypniewskiej za zaproszenie mnie do współpracy. Przyjmuję to zaproszenie i będę nadal aktywnie działał w Radzie Nadzorczej Warty Poznań. Wiem, że Klub trafia w dobre ręce. Uważam, że pomysł nowych inwestorów na finansowanie działalności Warty Poznań jest ciekawy, a jednocześnie mam zapewnienie, że nadal będzie realizowany „Plan Rozwoju 2020-23″, co jest dla mnie bardzo ważne. Będę teraz z całych sił wspierał i angażował się w dalszy rozwój Klubu, ale już w innej roli.

Spółka DD12 Lab będzie inwestowała w Wartę Poznań, a jej celem jest jednocześnie skupienie szerszego grona biznesowego wokół Klubu. DD12 Lab ma na celu powołanie projektów inwestycyjnych, których działalność będzie wspierała rozwój Warty Poznań. Będą to głównie przedsięwzięcia związane z innowacjami w sporcie oraz takie, które wpisują się w strategię rozwoju „Zielonych”.

Sama Paulina Sypniewska, jak mówi, bardzo się cieszy, że spółka, którą kieruje, została właścicielem klubu tak zasłużonego i o pięknych tradycjach, a przy tym dwukrotnego mistrza Polski, który bardzo dobrze odnajduje się we współczesnych realiach. Jej zdaniem trudno nie mieć sympatii do tych działań i nie kibicować „Zielonym”. Zapewniła też, że nabycie większościowego pakietu udziałów nie spowoduje znaczących zmian w sposobie funkcjonowania klubu, składzie zarządy czy rady nadzorczej, ponieważ, jak uważa, jest on teraz bardzo dobrze zarządzany.

– Dotychczasowa strategia jest dobrze przygotowana i skutecznie realizowana oraz wpisuje się w wartości, na jakich będzie bazować koncept DD12 Lab – poinformowała.

Spółka DD12 Lab zamierza powoływać i rozwijać inicjatywy biznesowe, między innymi z obszaru innowacji w sporcie, ale także z zakresu ekologii i społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli tych, które wpisują się w profil strategiczny Warty, jak również dalsze rozwijanie społeczności biznesowej wokół klubu i współpraca z jednostkami naukowymi. Nowy inwestor zapewni też środki pozwalające na dalszy rozwój klubu i jego bieżącą działalność.

Podziel się: