Nowy rozkład jazdy PKP. Spore zmiany!

PKP Poznań PKL fot. Sławek Wąchała

Więcej przystanków, więcej połączeń, krótsze czasy podróży międzyregionalnych i większa dostępność kolei – jak zapewniają Polskie Linie Kolejowe SA. W niedzielę 11 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów.

W nowym rozkładzie znajdziemy codzienne kursy ponad 5 tys. połączeń aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych oraz informację o pracach prowadzonych na liniach i stacjach. Został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami.

Bardziej konkurencyjna kolej będzie w Krakowie i Małopolsce. Do Katowic najszybszy pociąg dojedzie w zaledwie 48 minut. Będzie więcej połączeń ze stolicy Małopolski do Wieliczki (58 pociągów w ciągu doby – obecnie jest 38). To efekt budowy dodatkowego toru pomiędzy Krakowem Płaszowem a Bieżanowem. Wracają pociągi do Wisły, a czas przejazdu z Katowic będzie o pół godziny krótszy i zajmie ok. 1h 40 min.

Od 22 grudnia pociągiem będzie można dojechać do Zakopanego – zimą zostały uruchomione połączenia dalekobieżne m.in. z Trójmiasta, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Na kolejowej zakopiance dodatkowy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki.

Zyska też Łódź Kaliska, gdzie będzie się zatrzymywać o 30 pociągów więcej. Przez stację będzie kursować ok. 180 składów – m.in. dalekobieżne z Gdyni i Poznania do Krakowa, Katowic i Zakopanego. Będzie więcej połączeń do Skarżyska-Kamiennej – to efekt przebudowy peronów, stacji i otwarcia wiaduktu.

Lepsze połączenia regionalne na Podlasiu. Od stycznia pociągi regionalne pojadą z Białegostoku do Czyżewa i Małkini w woj. mazowieckim. Podróże w relacji Białystok – Siedlce będą krótsze o kwadrans dzięki zwiększeniu prędkości pociągów na odcinku Hajnówka – Nurzec.

Łatwiej będzie dojechać z Lublina do Warszawy – pociągi dalekobieżne do stolicy będą odjeżdżać z Lublina Głównego 5 min po pełnej godzinie. Po pracach na trasie Hrubieszów – Zamość podróż skróci się o około 11 minut i przybędzie bezpośrednie połączenie do Kołobrzegu.

Podróżujący po Dolnym Śląsku zyskują dodatkowe połączenia do Chocianowa, którą wspólnie wyremontowały samorząd województwa i PLK SA. Czas przejazdu na trasie Legnica – Chojnów – Chocianów to ok. 40 min.

Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, na Portalu Pasażera, stronach przewoźników oraz w aplikacjach mobilnych.

Podziel się: