Nowy przejazd rowerowy na Grunwaldzie w Poznaniu

przejazd rowerowy Grunwaldzka fot. ZDM

Pomiędzy ulicami Pogodną i Chociszewskiego na Grunwaldzie dzięki projektowi “Rowerem przez Grunwald na os. Kopernika” z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego powstał nowy przejazd rowerowy przez ulicę Grochowską.

“Rowerem przez Grunwald na os. Kopernika” to nazwa projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, którego celem było stworzenie wygodnego i bezpiecznego połączenia rowerowego pomiędzy os. Kopernika, Grunwaldem i Łazarzem. Jednym z ważniejszych elementów planowanego połączenia był przejazd przez Grochowską w rejonie skrzyżowania z ul. Pogodną – Grochowska w tym miejscu jest dwujezdniowa i bardzo ruchliwa.

“Dotychczas funkcjonowało w tym miejscu tylko przejście dla pieszych, co dla rowerzystów oznaczało konieczność schodzenia z jednośladu i przeprowadzania go na drugą stronę drogi” – informuje Zarząd Dróg Miejskich. – “Teraz nie ma już takiej potrzeby – zarówno rowerzyści, jak i piesi zyskali komfortowy przejazd i przejście przez grunwaldzką arterię. W miejscu przedeptu przecinającego południowy narożnik pomiędzy ul. Pogodną i Grochowską powstała droga rowerowa o nawierzchni z betonu asfaltowego. Prowadzi ona do przejazdu rowerowego, położonego po południowo-wschodniej stronie przejścia dla pieszych (od Łazarza). Po drugiej stronie ulicy droga rowerowa zastąpiła stary chodnik, biegnący do ślepego zakończenia ul. Chociszewskiego”.

Przy okazji tej inwestycji przebudowane zostały również fragmenty chodników: od wlotu ul. Pogodnej do przejścia dla pieszych przez ul. Grochowską, przez pas rozdziału pomiędzy jezdniami ul. Grochowskiej oraz za przejściem dla pieszych, po jej północnej stronie. Dodatkowo wykonano nawierzchnie fakturowe ułatwiające poruszanie się osobom niewidzącym i słabowidzącym oraz uporządkowano parkowanie na skrzyżowaniu ul. Pogodnej i Grochowskiej. Inwestycja kosztowała ponad 760 tysięcy złotych.

Podziel się: