Nowy, podwójny przystanek na Ratajach w Poznaniu

przystanek podwójny, Serafitek fot. ZTM Poznań

Czynny od 16 stycznia przystanek Serafitek w kierunku ronda Rataje jest 33. przystankiem podwójnym w Poznaniu. Przystanek w kierunku centrum jest podwójny od czerwca ubiegłego roku. Jakie to ma znaczenie?

Przystanki podwójne, jak wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego, zapewniają płynność ruchu pasażerskiego, ułatwiają też przesiadki, bo na takim przystanku mogą się zatrzymać jednocześnie autobus i tramwaj lub też dwa autobusy czy dwa tramwaje i pasażerowie mogą się przesiadać „drzwi w drzwi”. A to z kolei poprawia ich komfort podróży.

Podwójne przystanki mają też znaczenie dla punktualności miejskiej komunikacji w ogóle, ponieważ umożliwiają płynniejsze przemieszczanie się autobusów i tramwajów i krótsze czekanie przez nie w korkach dzięki temu, że na przystanek wjeżdżają od razu dwa pojazdy. No i znaczenie ma także to, że na jednym cyklu świateł z takiego przystanku odjeżdżają dwa pojazdy, a nie tylko jeden.

Z przystanku przy Serafitek korzystają linie tramwajowe nr 5, 6, 12, 18 oraz autobusowe numer 174, 190 oraz 212 i 222. To 33. przystanek podwójny w mieście. Większość z nich (22) to przystanki wyłącznie tramwajowe, a 11 – tramwajowo-autobusowe.

Podziel się:

Ostatnio dodane: