Nowi terytorialsi złożyli przysięgę wojskową (ZDJĘCIA)

przysięga, Śrem fot.12 WBOT

Matka i córka, inżynier, radca prawny, trener, a także uczniowie i studenci. 120 rekrutów 12 Wielkopolskiej Brygady Obrody Terytorialnej 8 lipca, w tym 20 kobiet, w samo południe złożyło przysięgę wojskową.

Uroczystość odbyła się na placu 20. Października w Śremie, ponieważ tym razem za przebieg szkolenia odpowiadał 124. batalion lekkiej piechoty w Śremie. Przysięga jest ukoronowaniem 16-dniowego podstawowego szkolenia, które muszą przejść wszyscy rekruci – ci, którzy złożyli przysięgę w sobotnie południe w Śremie, wzięli udział w pierwszych w tym roku “Wakacjach z WOT”, które zorganizowała 12 WBOT.

Przez 16 dni uczyli się strzelać, posługiwać bronią, poznawali zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. “Szesnastkę” zakończył egzamin “pętli taktycznej”. Ci, którzy go zdali i złożyli uroczystą przysięgę, mają teraz obowiązek stawiać się na ćwiczeniach rotacyjnych w swoich pododdziałach – bo ich praca dopiero się zaczyna, a “szesnastka” to tylko początek szkoleń i ćwiczeń. By stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz OT szkoli się trzy lata. Po przysiędze nowi żołnierze zasilą wszystkie pięć pododdziałów wielkopolskiej “Dwunastki”. Część z nich pozostanie w 124. blp w Śremie.

– Takie szkolenie z pewnością zmienia człowieka – podkreśla płk Dariusz Wyrzykowski, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Zawsze, gdy rozpoczynamy nową “szesnastkę”, przyglądam się ochotnikom i widzę, jakie zmiany w nich zachodzą. Nowi żołnierze 12. WBOT właśnie osiągnęli swój pierwszy sukces. Mam nadzieję, że entuzjazm służby pozostanie w nich na zawsze.

Podczas uroczystości, dowódca wielkopolskich terytorialsów odebrał z rąk wojewody wielkopolskiego medal Pro Patria. Mogą go otrzymać osoby i instytucje “za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Podziel się: