Nowe drzewa przy poznańskich ulicach

Klony, jesiony, graby, jabłonie i wiśnie – to tylko niektóre z 700 drzew, które jesienią zostaną posadzone wzdłuż poznańskich ulic.

Jak wyjaśniają specjaliści z Zarządu Dróg Miejskich, o miejscu ich posadzenia decyduje wiele czynników. Przede wszystkim są to rekompensaty zalecone przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wydział Ochrony Środowiska UMP, jak również Miejskiego Konserwatora Zabytków. Oznacza to sadzenie nowych drzew na miejscu starych, które zostały wycięte z powodu stanu zdrowia lub wieku. Drzewa pojawiają się również tam, gdzie jest ich za mało lub gdzie proszą o nie mieszkańcy czy rady osiedli.

Jednak nie zawsze ich posadzenie jest proste. Miasto to także infrastruktura podziemna: rury, kable i tunele, które w wielu miejscach uniemożliwiają posadzenie drzew. A im bliżej centrum – tym takich instalacji jest więcej i posadzenie drzew jest niemożliwe. Dodatkowym problemem jest to, że gleba przy ulicach jest mocno zanieczyszczona, co sprawia, że wegetacja roślin jest mocno utrudniona. Żeby więc drzewo mogło tam rosnąć – najpierw trzeba wymienić przynajmniej wierzchnią warstwę ziemi.

Po spełnieniu tych wszystkich warunków można przystąpić do sadzenia nowych drzew – a najlepszą do tego porą jest późna jesień. To właśnie dlatego teraz przy wielu ulicach i placach widać ekipy sadzące nowe drzewa.

W obrębie Starego Miasta pojedyncze obsadzenia uzupełniające pojawią się na ulicach: Mieszka I, Warzywnej, Wyszyńskiego, św. Wincentego, Estkowskiego, Małe Garbary, Strzeleckiej, Łąkowej. Łącznie przybędą 34 drzewa.

Na Wildzie nasadzenia uzupełniające obejmą następujące ulice: Przełęcz, 28 Czerwca 1956, Łozową, Rolną, Niedziałkowskiego, Wierzbięcice, Żupańskiego, św. Czesława, Saperską, Tokarską, Wspólną, Leszczyńską, Opolską, św. Szczepana, Czeremchową i Kołłątaja, Prądzyńskiego. Łącznie będzie to 95 drzew. Trwają prace, by na Wildzie posadzić kolejne 30 drzew.

Na Sołaczu planowane są obsadzenia uzupełniające w rejonie ulic: gen. Maczka, Małopolskiej, Mazowieckiej, Nad Wierzbakiem, Szydłowskiej, Śląskiej, Urbanowskiej, Wojska Polskiego i Wołyńskiej oraz na trzech placach: Orawskim, Spiskim i Pomorskim. Łącznie będzie to 135 drzew.

Na Jeżycach drzewa pojawią się na ulicach: Jastrowskiej, Wałeckiej, Strzeszyńskiej i rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego. Łącznie będzie to 267 drzew.

Na terenie Nowego Miasta 248 nowych drzew pojawi się na Chlebowej, Swarzędzkiej, Łowickiej, Kostrzyńskiej, Krańcowej, Łomżyńskiej, Sępiej, Gnieźnieńskiej, Nieszawskiej, Fortecznej, Rodawskiej, Tarnowskiej, Darzyborskiej, Inflanckiej i Dolskiej.

Na Grunwaldzie nowe drzewa (ok. 72) zobaczymy w rejonie ulic: Dmowskiego, Kasprzaka, Potworowskiego, Potockiej, Stablewskiego, Niecała, Górecka, Wieruszowska, Głogowska, Rakoniewicka, Bukowska, Skórzewska, Promienista, Ostatnia, Cmentarna, Nehringa, Wojskowa, Kochanowskiego, Drzewieckiego, Chociszewskiego.

Prace potrwają do końca listopada, a ich koszt wyniesie ok. 500 tys. złotych. W części finansowane są ze środków rad osiedli.

Wszystkie nowe drzewa będą podlegały pielęgnacji gwarancyjnej, a następnie zostaną włączone do stałego utrzymania. Oznacza to, że będą systematycznie podlewane i nawożone. Zostaną też zabezpieczone słupkami, aby zminimalizować zagęszczenie gruntu kołami samochodów, które jest jedną z głównych przyczyn zamierania drzew w pasach drogowych.

Warto pamiętać o tym, że drzewa w mieście to nie tylko ozdoba. Ich obecność wpływa korzystnie na nasze zdrowie, m.in. przez redukcję zanieczyszczeń występujących w powietrzu, którym oddychamy. Liczba zanieczyszczeń pyłowych na ulicy bez drzew to przedział od 10 000 – 13 000 tys. drobin na litr powietrza, gdy na ulicy z drzewami, liczba zmniejsza się do 3000 – 4000 tys. drobin/l.

Warto podkreślić, że w tym roku ZDM zlecił opracowanie kolejnych projektów zagospodarowania zielenią pasa drogowego. W projektach wskazano lokalizację dla 687 nowych drzew i ponad 19 tys. krzewów. W ramach opracowań przewidziano również zakładanie nowych trawników oraz rabat bylinowych. Te nasadzenia planowane są w kolejnych latach.

ZDM, el, fot. ZDM