Nowe czołgi Abrams już są na poligonie w Biedrusku

minister Mariusz Błaszczak i Abramsy fot. MON

14 czołgów Abrams jest już w Polsce. 28 czerwca dotarły do portu w Szczecinie, a teraz są w drodze do podpoznańskiego Biedruska. W przekazaniu pierwszej partii czołgów M1A1 Abrams żołnierzom Wojska Polskiego wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

14 czołgów to jedna kompania – pojazdy są właśnie w drodze do Biedruska. W tym roku będą jeszcze dostarczone dwie kolejne kompanie, natomiast w przyszłym roku dotrze kolejny batalion Abramsów.

– W kwietniu ubiegłego roku i w styczniu tego roku podpisałem dwie umowy z naszym partnerem amerykańskim dotyczące pozyskania dla Wojska Polskiego 366 czołgów Abrams – mówił minister Błaszczak. – Dziś na polskiej ziemi pierwsze egzemplarze czołgów Abrams już są. To ważny dzień w historii Wojska Polskiego. To ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej. Bardzo dziękuję za to, że w tak krótkim czasie osiągnęliśmy tak wiele.

Minister Błaszczak zapewnił też, że Polacy już są zadowoleni z tych czołgów, bo rozmawiał z czołgistami, którzy zakończyli szkolenie na Abramsach.
– A zakończyli takie szkolenie dlatego, że razem z US Army, razem z wojskami lądowymi Stanów Zjednoczonych zorganizowaliśmy “Akademię Abrams” i nasze załogi z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wschodniej Polski, już są przeszkolone – podkreślił. – A więc zaraz przejmą te czołgi i trafią one na wyposażenie i będą stanowiły, rzeczywiście zaporę nie do przebicia. One zamkną “Bramę Brzeską”. Naszym zadaniem jest odstraszenie agresora. Spowodowanie tego, aby agresor nie wtargną na ziemie polskie.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej RP, czołgi M1A1 Abrams wejdą na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, podobnie jak zakontraktowane w kwietniu 2022 r. 250 czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams. Dostawa dotyczy 116 czołgów M1A1 Abrams, przystosowanych do wymagań polskich sił zbrojnych, z wozami zabezpieczenia technicznego, mostami towarzyszącymi, wozami dowodzenia, a także warsztatami na podwoziu pojazdów HMMWV, pakietem amunicyjnym, szkoleniowym oraz logistycznym. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Polacy otrzymali 28 czołgów M1A2 SEP v.2 Abrams wraz z instruktorami do szkolenia polskich załóg w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Polska jest też pierwszym państwem poza USA, która będzie posiadać czołgi Abrams w najnowszej wersji – ich pierwsza partia dotrze do Polski w przyszłym roku.

Podziel się: