Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Robi wrażenie!

Octownia w Lesznie fot. Jakub Piwoński, UMWW

W ubiegłym roku budynek został kupiony, w tym zostanie ogłoszony konkurs na jego renowację, a w przyszłym ruszy remont. Po jego zakończeniu budynek dawnej octowni oficjalnie stanie się nową siedzibą Muzeum Okręgowego w Lesznie.

O potrzebie nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Lesznie mówi się od czasu zakończenia umowy najmu jednego z budynków z parafią ewangelicko-augsburską w Lesznie. Z tego powodu placówka musiała ograniczyć działalność wystawienniczą, ponieważ do dyspozycji ma obecnie jedynie budynek Galerii Sztuki, czyli dawnej synagogi przy ul. Narutowicza.

W październiku 2021 r. samorząd województwa wielkopolskiego za 2,5 mln zł pozyskał nieruchomość pozostałą po dawnej Leszczyńskiej Fabryce Octu przy Al. Jana Pawła II 13 z przeznaczeniem na siedzibę leszczyńskiego muzeum.

Budynek octowni przez wiele lat wystawiany był na sprzedaż. Zbudowano go w 1928 r. na miejscu octowni założonej w 1888 r. Obiekt znajdujący się przy Alejach Jana Pawła II to jedna z najcenniejszych budowli Leszna, wpisana do rejestru zabytków i cechująca się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Nie bez znaczenia był fakt, że powierzchnia działki, na której znajduje się historyczny obiekt umożliwia powstanie kompleksu budynków spełniających wszystkie potrzeby muzeum. Właścicielem octowni był Józef Górecki, przedsiębiorca oraz działacz społeczny.

Jednak zanim muzeum będzie mogło się przeprowadzić do nowej siedziby, trzeba ją będzie wyremontować. To nie będzie ani łatwe – ani tanie zadanie, bo budynek jest zabytkowy, no i ze względu na planowaną rozbudowę. Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu zostanie ogłoszony we wrześniu, a rozstrzygnięty w pierwszym kwartale 2023 r.

– Adaptacja historycznego budynku i jego rozbudowa na atrakcyjnie zlokalizowanej działce w centrum miasta doskonale wpisuje się w projekty rewitalizacji substancji zabytkowej, a muzeum zapewni możliwość stworzenia nowoczesnego i perspektywicznego zaplecza magazynowego, edukacyjnego i wystawienniczego – zapowiada Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek zwrócił też uwagę, że to kolejna – i jedna z ostatnich wojewódzkich samorządowych instytucji kultury, która przechodzić będzie modernizację. Jest ona też dowodem na to, że dążenie do rewitalizacji starych, zabytkowych budynków jest powszechne w całym regionie.

– Liczę na to, że kolejna perspektywa unijna pozwoli nam dać tej placówce nowe życie – powiedział marszałek. – Przypomnę, że tylko w tym roku blisko 14 milionów złotych zostanie przeznaczonych na modernizację sceny głównej Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu (całkowita wartość zadania to blisko 40 mln zł), a ponad 7 milionów zostało przydzielonych na rozwój infrastruktury Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Całkowita wartość zadania to bez mała 28 mln zł.