Nowa inwestycja w poznańskim szpitalu ortopedycznym. Specjalnie dla dzieci

centrum rehabilitacji dzieci fot. UMP

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci – tak brzmi pełna nazwa placówki, która powstanie przy szpitalu im. W. Degi w Poznaniu dzięki akcji charytatywnej Pho3nix Foundation oraz Ciech TRI TOUR. 9 maja wmurowano pod nią kamień węgielny.

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci to nowa inwestycja Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Rozbudowa Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci

Koncepcja jej powstania narodziła się w 2019 roku, a nowy budynek, pod który wmurowano akt erekcyjny, pozwoli na rozwój placówki.

– Bardzo dziękuję Sebastianowi Kulczykowi i marszałkowi województwa za współpracę przy wsparciu szpitala – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dobrze wiem, że rehabilitacja jest tak samo ważna jak leczenie operacyjne – sam tego doświadczyłem, gdy byłem poważnie połamany. Dlatego tak ważne jest, by dać dzieciom szansę na dobrą opiekę zdrowotną.

W Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dotąd uzyskało pomoc ponad 800 młodych pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.
– Założyliśmy, że gdy będziemy się rozbudowywać, każda inwestycja będzie poprzedzona wmurowaniem szczególnego kamienia węgielnego – mówił dr n. med. Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala. – Jest nim zawsze cegła, z której był budowany ten szpital w XIX wieku. Pochodzi z 1868 roku, z cegielni Promnice pod Poznaniem. Dziś również taką cegłę będziemy wmurowywać, zamykając akt erekcyjny.

Nowy budynek będzie miał powierzchnię około 900 m kwadratowych, będzie połączony z CTWR, a wszystkie pomieszczenia będą wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
– Profesor Wiktor Dega, który tu tworzył swoją koncepcję ortopedii i rehabilitacji, ukuł hasło, będące jej podstawą – mówił prof. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej. – Składało się ono z czterech słów: wczesność, ciągłość, kompleksowość i dostępność. Chciałbym do tego dodać jeszcze jedno słowo: trwałość. Dzięki wszystkim tym, którzy nam pomogli, zapewniamy trwałość procesu leczenia dzieci.

Na parterze nowego obiektu będzie się znajdowało Laboratorium Chodu, rejestrację, poczekalnia i szatnia dla pacjentów, na pierwszym piętrze sala rehabilitacyjna wyposażona w monitoring. Na drugim piętrze z kolei znajdzie się klub dla rodziców, w którym będą mogli obserwować małych pacjentów dzięki monitoringowi widzieć, co się dzieje w sali rehabilitacyjnej. W budynku będą również gabinety lekarzy, fizjoterapeutów i pedagogów, gabinet badań, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników i magazynki. Budynek będzie służyć realizacji programu rozszerzenia dostępności technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji u dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi zespołami porażennymi.

Pieniądze z UE i akcja charytatywna

Inwestycja jest współfinansowana z funduszy UE, których dysponentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

– Mózgowe porażenie dziecięce to bardzo dotkliwe schorzenie – podkreślał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa. – Dlatego bardzo ucieszyła mnie inicjatywa szpitala, jaką jest przygotowanie programu zdrowotnego zasilanego z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego. Oczywiste dla nas było, że chcemy go wspierać.

Nowy budynek powstaje także dzięki wsparciu Pho3nix Foundation, która na realizację przedsięwzięcia przekazała 4,5 mln zł. Szpital został wybrany na beneficjenta akcji charytatywnej, organizowanej przez Pho3nix Foundation oraz Ciech TRI TOUR już we wrześniu 2020 roku.

Uczestnicy akcji w ciągu 2 lat, podczas wirtualnej sportowej rywalizacji przejechali lub przebiegli łącznie 4,5 mln kilometrów, które – zamienione na złotówki – Pho3nix Foundation przekazała szpitalowi.

– Misją naszej fundacji jest inicjowanie ruchu – mówił Sebastian Kulczyk, prezes Pho3nix Foundation. – Ruch jest przecież podstawą funkcjonowania każdego dziecka. Jako fundacja wspieramy dzieci, które mają szansę zostać profesjonalnymi sportowcami. Ale nie możemy jednak zapominać o tych, które takiej szansy nie mają. Dlatego jesteśmy dziś tutaj, wspierając szpital.

Podziel się:

Ostatnio dodane: